România-Muntenegru, scor 0-0, în primul meci din Liga Naţiunilor

minge fotbal lpf.ro

Reprezentativa de fotbal a României a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, vineri, la Ploieşti, în compania Muntenegrului, în prima etapă a grupei 4, seria C a Ligii Naţiunilor.

În minutul 30, căpitanul Vlad Chiricheş a fost înlocuit cu Mihai Bălaşa din cauza unei accidentări.

După înlocuirea lui Chiricheş, banderola de căpitan a fost preluată de Cristian Săpunaru.

Din minutul 77, Muntenegru a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Mugosa.

România: 12. Tătăruşanu – 2. Benzar, 6. Chiricheş- (5. Bălaşa, 31′), 22. Săpunaru, 11. Bancu – 8. Pintilii (15. Anton, 73′), 23. Stanciu – 7. Chipciu, 10. Maxim, 20. Mitriţă (14. Budescu, 68′) – 13. Keşeru. Selecţioner: Cosmin Contra

Muntenegru: 1. Petkovic – 2. Stojkovic, 15. Savic, 22. Simic, 6. Tomasevic – 19. Scekic (7. Kosovic, 74′), 4. Vukcevic – 3. Boljevic (11. Beciraj, 80′), 20. Ivanic, 16. Jovovic – 9. Mugosa. Selecţioner: Ljubisa Tumbakovic

Cartonaşe galbene: Bălaşa '55, Pintilii '71, Anton '85 / Mugosa '37, '77, Boljevic '41, Tomasevic '77

Arbitru: Ivan Kružliak. Asistenţi: Tomaš Somolani, Branislav Hancko. Adiţionali: Filip Glova, Michal Ocenáš. Al patrulea oficial: Tomaš Mokoš

Partida s-a disputat fără spectatori, ca urmare a unei suspendări dictate pe parcursul preliminariilor Euro 2016.

În următorul meci, România va întâlni Serbia, luni, la Belgrad.