Seară de coșmar pentru Mircea Lucescu

mircea lucescu

Eliminarea lui Kucher şi penaltyul transformat de Mueller le-au spulberat speranţele ucrainenilor. Bayern a mai punctat o dată până la pauză, prin Jerome Boateng.

În partea secundă, Ribery şi Alaba au combinat în careul oaspeţilor, iar francezul a finalizat. La faza următoare, Mueller a realizat dubla şi a făcut 4-0 pentru vedetele lui Guardiola.

Bayern nu s-a oprit. S-a făcut 5-0 după reuşita fundaşului Badstuber, aflat la primul gol din decembrie 2009. În ultimul sfert de oră, Lewandowski şi Gotze au urcat scorul la 7-0, rezultat care marchează cea mai drastică înfrângere pentru Mircea Lucescu în Europa.

Bayern şi-a egalat astfel propriul record stabilit în urmă cu patru sezoane. Este singura echipă care a câştigat la o diferenţă de şapte goluri un meci din faza eliminatorie a UEFA Champions League.