Victorie fără emoţii: Dinamo a încheiat sezonul cu o victorie în faţa Oţelul Galaţi

dinamoOtelul

Elevii lui Cornel Ţălnar au replicat prin Andrei Cristea, dar lovitura de cap a atacantului băcăuan nu a nimerit decât bara porţii apărate de Branko Grahovac în minutul 34.

Finalul primei reprize a fost extrem de tensionat: arbitrul Marian Balaci a dictat lovitură liberă indirectă din careul dinamovist, dar nu i-a acordat decât avertisment portarului Kristijan Naumoski, cel care l-a lovit cu mingea în faţă în timp ce protesta. Şutul lui Gabriel Giurgiu a fost însă respins de pe linia porţii şi repriza s-a încheiat cu scor alb.

Intrat în teren în repriza secundă în locul lui Cristea, Mircea Axente a reuşit să deschidă scorul la o centrare de pe dreapta a lui Cosmin Matei, în minutul 68. Acelaşi Axente a trecut pe lângă 2-0, dar Grahovac a respins spectaculos.

Finalul meciului a adus şi o pauză neprevăzută: din cauza unei pene de curent, a căzut şi instalaţia de nocturnă de la Galaţi, iar meciul a fost întrerupt câteva minute în minutul 84.

S-a încheiat 1-0 pentru Dinamo, care câştigă după patru etape fără succes.