Victorie frumoasă pentru CFR Cluj cu Slavia Praga, în Europa Conference League. FCSB, umilită pe Arena Națională

Minge oficială a Conference League.

CFR Cluj a învins formaţia cehă Slavia Praga cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara, pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în Grupa G a competiţiei de fotbal Europa Conference League. În cel de-al doilea meci al zilei, FCSB a fost învinsă, pe Arena Națională, cu 5-0 de danezii de la Silkeborg IF.

CFR Cluj devine favorită la calificarea în faza următoare

Campioana României a sacrificat orice spectacol şi a arătat pragmatism, câştigând în faţa celei mai valoroase echipe din grupă prin golurile marcate de Ciprian Deac (11 - penalty), Yuri Matias (85).

CFR s-a apărat supraaglomerat tot meciul, dar a făcut-o aproape perfect în faţa unei echipa care a confirmat momentul de criză prin care trece.

Învinsă la Praga cu 1-0, Slavia şi-a arătat intenţiile la Cluj-Napoca încă din primul minut, când şutul lui Usor, de la 18 metri, a fost prins de Scuffet. Oaspeţii au fost aproape de gol în min. 9, când Jurasek a şutat, mingea a fost deviată de Yuri, iar apoi respinsă de pe linia porţii de Kolinger.

CFR a ratat deschiderea scorului la prima sa fază de atac, Yuri trimiţând mingea în bară cu capul după un corner (9). La faza care a urmat, Muhar a fost faultat în careu de Olayinka, iar Deac a transformat penalty-ul acordat (11).

Până la pauză o singură echipă a existat pe teren, Slavia, dar Dorley a şutat slab la poartă (21), după o pătrundere. Camora a pierdut o minge în apropierea careului şi a rezultat o fază de gol pentru oaspeţi, însă Jurasek a reluat peste poartă din 2 metri (45+3). Scuffet a fost la post la şutul lui Tiehi din careu (45+7), iar apoi fundaşul Kacearaba a fost imprecis în două rânduri (45+7, 45+12).

Slavia a controlat şi repriza secundă, dar a arătat în continuare lipsă de inspiraţie. CFR a fost prima echipă care a avut o ocazie notabilă, însă a trimis din foarfecă pe lângă poartă (57).

Traore (58) a şutat peste poartă din poziţie centrală, Lingr a recentrat lângă bară, dar Tecl nu a ajuns (74), Ousou a trimis cu capul pe lângă poartă (76), iar Lingr s-a încurcat cu Olayinka în careu, în momentul şutului (81).

La una din puţinele acţiuni ofensive ale clujenilor, brazilianul Roger a obţinut un corner, tot el a executat lovitura de colţ, iar conaţionalul său Yuri Matias a marcat cu capul (85) şi a închis conturile.

Meciul a fost întrerupt circa 14 minute în prima repriză, după ce unui spectator i s-a făcut rău în min. 27. Ambulanţa a intervenit, iar suporterului i-a fost acordat primul ajutor în tribună, după care fost coborât cu targa şi a fost transportat cu ambulanţa la spital.

Slavia a încheiat meciul cu o posesie de 68%-32%, iar CFR a avut doar 96 de pase complete, raportul şuturilor spre poartă fiind de 24-5 (4-2 pe poartă) pentru Slavia.

După acest succes, CFR Cluj devine favorită la calificarea în faza următoare, mai având de jucat în deplasare cu Sivasspor (27 octombrie) şi acasă cu Ballkani (3 noiembrie), informează Agerpres.

CFR 1907 Cluj - Slavia Praga 2-0 (1-0)
Au marcat: Ciprian Deac (11 - penalty), Yuri Matias (85).
Cluj-Napoca, Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”
Europa Conference League - Grupa G

Au evoluat echipele:

CFR CLUJ: 1. Simone Scuffet - 4. Cristian Manea, 44. Yuri Matias, 33. Denis Kolinger, 45. Mario Camora (căpitan) - 10. Ciprian Deac (40. Lovro Cvek, 46), 21. Bismark Adjei-Boateng (28. Ovidiu Hoban, 89), 73. Karlo Muhar, 8. Roger (11. Claudiu Petrila, 89) - 15. Emmanuel Yeboah (9. Cephas Malele, 78), 32. Rangelo Janga (47. Christopher Braun, 65).
Antrenor: Dan Petrescu.
Rezerve neutilizate: 23. Rareş Gal, 34. Cristian Bălgrădean - 2. Karlo Brucic, 3. Andrei Burcă, 6. Jean-Claude Billong, 37. Mihai Bordeianu, 99. Sergiu Buş.

SLAVIA: 1. Ondrej Kolar - 19. Murphy Dorley, 30. Taras Kacearaba (22. Ewerton, 70), 4. Aiham Ousou, 33. David Jurasek - 27. Ibrahim Traore (8. Lukas Masopust, 70), 5. Christ Tiehi (41. Ondrej Kricfalusi, 86) - 20. Yira Sor (32. Ondrej Lingr, 59), 16. Moses Usor (35. Matej Jurasek, 86), 9. Peter Olayinka - 11. Stanislav Tecl (căpitan).
Antrenor: Jindrich Trpisovsky.
Rezerve neutilizate: 31. Adam Dvorak, 34. Jan Sirotnik - 42. Adam Pudil, 46. Mikulas Konecny.

Arbitru: Luis Godinho; arbitri asistenţi: Rui Teixeira, Pedro Almeida; al patrulea oficial: Miguel Nogueira (toţi din Portugalia)
Cartonaşe galbene: Olayinka (10), Boateng (13), Jurasek (45), Traore (66), Yeboah (73), Dorley (76), Cvek (83), Masopust (90), Ousou (90).

FCSB, umilită de Silkeborg şi la Bucureşti, cu 5-0

FCSB a fost umilită de echipa daneză Silkeborg IF şi la Bucureşti, cu scorul de 5-0 (2-0), joi seara, pe Arena Naţională, în Grupa B a competiţiei de fotbal Europa Conference League.

FCSB, care în tur a menajat o serie de titulari şi a cedat cu 0-5, s-a înclinat şi pe teren propriu cu acelaşi scor, golurile danezilor fiind înscrise de Kasper Kusk (12), Anders Klynge (16), Soeren Tengstedt (63) şi Sebastian Joergensen (68, 70).

Din 1992 o echipă românească nu mai pierdea o dublă cu scorul general de 0-10. Atunci, în primul tur al Cupei UEFA, Electroputere era surclasată de Panathinaikos cu 6-0 în Bănie şi cu 4-0 la Atena.

Cel mai drastic scor general, 0-11, aparţine Selenei Bacău, care pierdea în primul tur al Cupei Cupelor, în 1991, cu 0-6 (acasă) şi 0-5 (deplasare), dubla cu Werder Bremen.

Dacă la Silkeborg, FCSB era condusă deja cu 2-0 în minutul 7, pe Arena Naţională danezii au avut nevoie de ceva mai mult de un sfert de oră pentru a marca două goluri.

După ce Târnovanu s-a opus deschiderii scorului în min. 5, în faţa lui Joergensen, în situaţie de unu la unu, Edjouma (9) a şutat bine din afara careului, dar portarul Larsen a respins.

Silkeborg a marcat prima oară în min. 12, prin Kusk, găsit bine de Helenius în marginea careului. În min. 15, după o eroare a lui Haruţ, Joergensen a trimis milimetric pe lângă ţintă. Un minut mai târziu, Anders Klynge a executat un corner, iar Târnovanu a ratat în mod incredibil intervenţia, permiţând astfel danezului să înscrie din lovitură de colţ.

FCSB a reuşit să echilibreze disputa, dar tot oaspeţii au fost aproape de gol, prin Kusk (19), cu un şut pe lângă poartă de la 16 metri.

Vicecampioana României a avut două oportunităţi pe final de repriză, dar Larsen a fost la post la şuturile lui Octavian Popescu (39) şi Edjouma (43).

FCSB a început bine repriza secundă, dar Larsen a respins şutul lui Miculescu (46).

Helenius a fost în prim plan apoi, dar în primă instanţă a fost imprecis (48), iar apoi Târnovanu a salvat golul (49).

Un moment important s-a consumat în min. 60, când Olaru a ratat singur cu portarul şi a irosit astfel o şansă ca FCSB să revină în meci.

La scurt timp, Tengstedt (63) a majorat avantajul oaspeţilor, după ce a fost angajat bine în careu de Brink.

Echipa antrenate de Nicolae Dică i-a fost refuzat golul de onoare, marcat în min. 65 de Miculescu, la centrarea lui Radaslavescu, dar arbitrul nu a văzut că mingea a fost respinsă de Sonne de dincolo de linia porţii şi nu a validat reuşita.

Radaslavescu (67) a trecut şi el pe lângă golul de onoare, dar şutul a fost respins de Larsen.

Silkeborg a completat dezastrul ''roş-albaştrilor'', Joergensen reuşind dubla în doar trei minute, după un slalom prin careul gazdelor (68), iar apoi cu o reluare simplă la centrarea lui Engel (70).

FCSB va juca pe 27 octombrie la Bruxelles cu Anderlecht, iar pe 3 noiembrie cu West Ham United, dar nu mai are şanse de a merge mai departe.

FCSB - Silkeborg 0-5 (0-2)
Au marcat: Kasper Kusk (12), Anders Klynge (16), Soeren Tengstedt (63), Sebastian Joergensen (68, 70).
Bucureşti, Arena Naţională: 9.103 spectatori
Europa Conference League - Grupa B

FCSB: 32. Ştefan Târnovanu - 2. Valentin Creţu, 6. Denis Haruţ, 29. Rachid Bouhenna, 28. Alexandru Pantea - 27. Darius Olaru, 18. Malcom Edjouma (20. Marco Dulca, 73), 26. Răzvan Oaidă (80. Eduard Radaslavescu, 46) - 98. Andrei Cordea (30. Alexandru Musi, 75), 96. Andrea Compagno (9. Ianis Stoica, 67), 10. Octavian Popescu (căpitan; 11. David Miculescu, 46).
Antrenor: Nicolae Dică.
Rezerve neutilizate: 99. Andrei Daniel Vlad - 13. Andrei Dumiter, 14. Matei Tănasă, 15. Ştefan-Sorin Moraru, 22. Radu Boboc, 90. Bogdan Rusu.

SILKEBORG: 1. Nicolai Larsen - 5. Oliver Sonne, 20. Tobias Salquist, 4. Joel Felix, 29. Lukas Engel - 8. Stefan Teitur Thordarson, 14. Mark Brink (22. Robert Gojani, 72), 21. Anders Klynge (24. Andreas Oggesen, 75) - 27. Sebastian Joergensen (18. Anders Braendsgaard Dahl, 75), 7. Kasper Kusk (10. Soeren Tengstedt, 55) - 11. Nicklas Helenius (căpitan; 23. Tonni Adamsen, 73).
Antrenor: Kent Nielsen.
Rezerve neutilizate: 16. Oscar Hedvall - 3. Robin Oestroem, 17. Mads Kaalund, 25. Lukas Klitten, 28. Andre Calisir, 40. Alexander Busch.

Arbitru: Nicholas Walsh; arbitri asistenţi: Graeme Stewart, Calum Spence; al patrulea oficial: Alan Muir (toţi din Scoţia)
Cartonaşe galbene: Creţu (37), Cordea (68), Olaru (72), Brink (72).

Editor : Liviu Cojan