VIDEO. CFR Cluj - Vaslui 0-0. Moldovenii au evoluat a doua repriză în superioritate

530a251195f9cf3936000000

Cele mai mari ocazii ale partidei s-au consemnat după o jumătate de oră. Prima le-a aparţinut gazdelor, când Cerniauskas a respins în faţă un şut al lui Gabionetta. Moldovenii au replicat trei minute mai târziu, prin Albeiras, însă Cadu şi Camora au fost la datorie.

VIDEO. Cele mai importante faze ale partidei, pe digisport.ro.

După pauză, ardelenii au rămas în zece oameni. Monroy, până atunci unul dintre cei mai activi jucători ai clujenilor, alături de Gabionetta, a văzut roşu direct, după ce l-a călcat pe Madson, şi va rata meciul cu Viitorul. Acesta nu va fi singura absență a celor de la CFR contra echipei lui Gică Hagi, pentru că nici Cadu nu va putea juca etapa viitoare: a adunat nouă cartonaşe galbene şi este jucătorul cu cele mai multe avertismente din Liga 1.

Clujenii au solicitat un penalty în minutul 79, după ce mingea l-a lovit pe Ortiz, însă arbitrul n-a arătat nimic. Partida s-a terminat 0-0, acesta fiind cel de-al treilea meci la rând în care CFR-ul n-a marcat în poarta Vasluiului.

Echipele:

CFR Cluj: Felgueiras - Maftei, Cadu, Piccolo, Camora - Monroy, Dokovic - Gabionetta (Maah '75), Rui Pedro (Ogbu '46), Deac - Batin (Valeyos '67). Antrenor: Vasile Miriuţă

FC Vaslui: Cearniauskas - Ortiz, Celeban, Viveiros (Cuero '58), Musat - Balaur, Razzotti (Enescu '82), Madson - Antal, Temwanjera, Abelairas (Pătulea '70). Antrenor: Liviu Ciobotariu