VIDEO. Dinamo a învins-o la scor pe „U” Cluj, 6-0

dinamo

Totuşi, Ionel Dănciulescu a reuşit să scoată o lovitură de pedeapsă, după un fault al portarului Valentin Niculescu. Aflat la meciul cu numărul 100 în prima ligă, Dragoş Grigore a transformat fără probleme şi a adus pe Dinamo în avantaj.

Elevii lui Gigi Mulţescu au rezolvat practic meciul peste doar câteva zeci de secunde, atunci când Boubacar Mansaly a înscris cu un şut din afara careului de 16 metri. În finalul primei reprize, Gaston Mendy l-a faultat în careu pe Cosmin Matei, iar arbitrul Marius Bocăneală a acordat al doilea penalty pentru gazde. Tot Grigore a transformat şi Dinamo a condus la pauză cu 3-0.

Golul patru a venit în repriza secundă şi a fost marcat de Srgian Luchin, în urma unei lovituri de colţ. După ce a scos lovitura de pedeapsă din prima repriză, veteranul Dănciulescu a dat şi o pasă superbă, cu călcâiul, din care Alex Curtean a făcut 5-0. Abia introdus în teren, Dorin Rotariu a făcut 6-0 la prima atingere de balon şi a ajuns la trei reuşite în primele şase etape.

Dinamo a obţinut astfel al doilea succes în acest sezon, în timp ce „U” Cluj a căzut pe ultimul loc, cu numai un punct.