VIDEO. FC Brașov - Petrolul 1-1. Ploieștenii au avut om în plus și 1-0, dar au fost egalați în ultimul minut

mutu-2

Ardelenii au ratat prima mare ocazie a meciului prin Serginho, iar Braşovul a rămas în inferioritate numerică înaintea pauzei, după ce Aganovici a văzut al doilea cartonaş galben. Mutu a şutat apoi din lovitură liberă, dar portarul Iacob a respins în ultimul momnent.

În partea secundă, Zicu a încercat să reia în stilul lui Ibrahimovici, însă nu a găsit ţinta. Mutu a mai avut o ocazie să deschidă scorul, dar a şutat imprecis. În cele din urmă, Petrolul a intrat în avantaj. Madeira a deviat reluarea lui Hoban, iar portarul Iacob a fost neatent şi a trimis mingea în poartă.

Cu un om în plus pe teren, Petrolul a fost surprinsă în prelungiri. Geraldo l-a faultat în careu pe Fonseca, iar arbitrul Balaj a dictat penalty. Cristi Ionescu a transformat fără emoţii şi meciul s-a terminat la egalitate 1-1. La final, Cosmin Contra a atacat dur maniera de arbitraj.

Petrolul poate ajunge la 7 puncte distanţă de primul loc, dacă Steaua va câştiga în această etapă meciul cu Concordia Chiajna.