VIDEO. Pandurii – Steaua 1-1, în derby-ul etapei a 15-a. Campioana nu a mai câştigat la Târgu Jiu de 5 ani

5290fe6995f9cfa07a000005

Pandurii au deschis scorul în minutul 27, prin brazilianul Eric, jucător care ar putea ajunge la Steaua în această iarnă, acesta înscriind al 9-lea său gol stagional, după o greşeală a lui Tătăruşanu.

Egalarea a survenit la patru minute după pauză, când polonezul Szukala l-a învins cu o lovitură de cap pe Mingote.

Pe final, Steaua a forţat victoria, însă Tănase, Latovlevici şi Iancu au ratat câteva bune ocazii de gol.

Au jucat echipele:

Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Unguruşan, Christou, Rada, Momcilovici - Anton, Breeveld - Buleică (Ciucur '77), Eric (Dos Santos '68), Distefano - Nicoară (Sipo '85). Antrenor: Cristian Pustai.

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski (Chipciu '46), Szukala, Gardoş, Latovlevici - Prepeliţă (Neagu '63), Bourceanu - Ad. Popa, N. Stanciu (Iancu '46), Tănase - Kapetanos. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Georgievski '26, Gardoş '29, Szukala '38, Prepeliţă '52, Chipciu '67, Tănase '88

Arbitri: Radu Petrescu (central) - Cristian Nica, Valentin Avram (asistenţi) - Florin Miron (rezervă)

Antrenorul Stelei, Laurenţiu Reghecampf, a declarat după meci că elevii săi au controlat tot jocul, în timp ce gazdele au avut o singură ocazie de gol.

"Am controlat tot meciul. Ne-am creat foarte multe ocazii. Am primit gol pe o neînţelegere între fundaşi şi Tătăruşanu. Este păcat pentru că încercăm să ne creăm foarte multe ocazii dar nu profităm. Am pierdut două puncte. Ei au avut o singură ocazie. Cred că a existat o singură echipă care a încercat să îşi creeze ocazii şi să joace fotbal. Azi am avut situaţii foarte clare, situaţii de unde trebuia să marcăm", a spus Reghecampf la Digi Sport.