VIDEO. Viitorul - Oțelul 4-3. Festival de goluri la Chiajna

529a15ac95f9cf2a78000000 1

Atacantul de 20 de ani al Viitorului, Gavra, putea marca încă din primul minut, dar a tras slab din faţa lui Brăneţ. Cu trei goluri în şapte meciuri acasă, Viitorul a deschis scorul după şase minute. Lovitura liberă a lui Mitrea a fost deviată de zid şi l-a lăsat fără replică pe portarul Oţelului.

În doar trei minute, golgeterul Mircea Axente a reuşit o dublă împotriva echipei pentru care a jucat două sezoane. Istoria de la primul gol s-a repetat şi la cel de 4-0. Tot Bogdan Mitrea a marcat şi tot din lovitură liberă.

VIDEO. Golurile și cele mai importante faze ale partidei, pe digisport.ro.

La fel ca Viitorul, Oţelul a marcat două goluri în trei minute, spre finalul meciului, prin Henrique şi Sipovic. S-a făcut chiar 4-3 la ultima fază. Bejan a oferit gafa etapei după ce şi-a băgat mingea în propria poartă. Viitorul a scăpat însă cu victoria, prima după o serie de trei înfrângeri în campionat. La trei eşecuri la rând a ajuns acum Oţelul, de la venirea antrenorului german Lienen.

Au jucat echipele:

FC Viitorul: Balauru - Nikolov, Bejan, Larie, Toşca - Benzar (Daminuţă '74), Al. Lazăr - Băluţă (I. Şerban '88), Gavra, Mitrea - Axente (Dică '64). Antrenor: Bogdan Argeş Vintilă.

Oţelul Galaţi: Brăneţ - Milea, Sipovici, Sîrghi, Murgoci (Mişelăricu '31) - I. Filip, Cooper - Băjenaru (Gavrilă '56, Tudorie '89), Marquinhos, Iorga - Henrique. Antrenor: Ewald Lienen.