CSM Bucureşti a ratat calificarea la Turneul F4 al Ligii Campionilor la handbal feminin

minge handbal csm bucuresti fb

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a ratat sâmbătă, în deplasare, calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă de Metz Handball, scor 23-22 (11-9), şi în returul sferturilor competiţiei.

În ultimele două sezoane, CSM Bucureşti a obţinut medalia de bronz a competiţiei, după ce în 2016 cucerea trofeul. CSM se afla la a patra participare consecutivă în Liga Campionilor. În 2019, CSM Bucureşti a fost lipsită însă de aportul celei mai bune jucătoare din lot, Cristina Neagu, operată de ruptură de ligamente încrucişate.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Nocandy 6 goluri, Flippes 5, pentru gazde, respectiv Lekic 5, Mehmedovic 4, pentru CSM.

În tur, Metz Handball a câştigat cu scorul de 31-26 (14-11), iar cu dubla victorie se califică în Final Four, în dauna campioanei României, care ratează această performanţă după trei ani de participare consecutivă.

În celelalte partide retur din sferturi, disputate tot duminică, s-au înregistrat rezultatele: Gyor – Odense 33-21 (29-28 în tur), Rostov Don – FTC Budapesta 33-22 (29-26) şi Vipers – Buducnost 25-18 (24-19).

Astfel, la Turneul Final Four vor evolua echipele Gyor Eto, Rostov Don, Vipers şi Metz Handball.

Campioana României s-a calificat în sferturi după ce s-a clasat pe locul 4 în grupa a II-a, în urma rezultatelor: 27-36 şi 25-27 cu Gyor, 32-26 şi 23-22 cu Krim, 38-30 şi 23-23 cu Thuringer.

Anterior, în grupa preliminară D, CSM Bucureşti a obţinut rezultatele: 36-31 şi 34-28 cu FTC Budapesta, 28-30 şi 32-24 cu SG BBM Bietigheim, 29-27 şi 26-31 cu Vipers.

Turneul Final Four va avea loc, din nou, la Budapesta, în 11-12 mai 2019.

Actuala deţinătoare a Ligii Campionilor este Gyor ETO.

(sursa: News.ro)