HANDBAL FEMININ. Pas spre Jocurile Olimpice: România a învins Danemarca, scor 32 - 25

handbal

În minutul 10, Valentina Ardean-Elisei a semnat o reuşita de poveste, din pasa Paulei Ungureanu, care i-a asigurat României un avantaj de cinci goluri.

Adversarele au fost dominate la toate capitolele. Cristina Neagu a reuşit 11 pase decisive în prima repriza, iar Oana Manea a fost de neoprit pe semicerc şi a înscris de şase ori. La pauză, danezele erau conduse cu 19 la 13 şi au continuat să nu aibă replică. Eliza Buceschi a făcut spectacol în repriza secundă. A ajuns la 11 goluri din 11 aruncări şi România s-a distanţat decisiv. Fetele antrenate de Tomas Ryde au condus chiar şi cu 10 goluri şi s-au impus cu 32 la 25.