Victorie pentru CSM Bucureşti în meciul cu Krim Ljubljana

csm bucuresti

Deţinătoarea Ligii Campionilor la handbal feminin, CSM Bucureşti, a învins, sâmbătă, în deplasare, formaţia slovenă Krim Ljubljana, scor 24-21 (14-9), în cea de-a doua partidă din grupa principală 2 a competiţiei. Adversarele din Slovenia au fost depăşite total etapa trecută de Gyor, scor 22-39, scrie digisport.ro.

ACTUALIZARE 19.30. Marcatoarele echipei CSM Bucureşti au fost Gullden 7 goluri, Manea 6, Mehmedovici 5, Martin 2, Ayglon 2, Torstensson 1, Curea 1.

În urma rezultatului, CSM acumulează 5 puncte (locul 4 temporar).

Celelalte partide din etapa a II-a a grupei se joacă între Larvik HK – FC Midtjylland (sâmbătă), respectiv Team Esbjerg – Gyor (duminică).

În prima partidă din grupa 2, CSM Bucureşi a remizat, pe teren propriu, cu Larvik HK, scor 26-26.

Programul în continuare în grupa 2 pentru CSM Bucureşti este următorul: CSM – Team Esbjerg (12 februarie), Larvik – CSM (25 februarie), CSM – Krim (3 martie), Team Esbjerg – CSM (12 martie).

În grupa principală 1 joacă echipele HC Vardar, Buducnost, FTC Budapesta, Metz Handball, Thuringer HC şi Astrakhanochka.

CSM Bucureşti s-a calificat în grupa principală 2, după ce s-a clasat pe locul 2 în grupa preliminară C, în urma rezultatelor: 24-21 şi 22-20 cu Rostov Don, 21-24 şi 26-20 cu FC Midtjylland, 24-27 şi 25-33 cu Gyor.

LIVE VIDEO pentru abonații RCS & RDS

LIVE TEXT, AICI

Aflată în afara locurilor care asigură calificarea în sferturi, campioana Europei are de recuperat două puncte faţă de Larvik şi trei faţă de Krim şi Midtylland. Echipele scandinave se întâlnesc în această rundă, în Norvegia.

„Trebuie să ne concentrăm pe celelalte partide şi să luăm puncte, pentru că vrem să mergem în sferturi”, a declarat suedeza Isabelle Gullden.

Antrenorul campioanei Europei, Aurelian Roşca, şi-a avertizat handbalistele: „Din momentul acesta nu va trebui să mai facem niciun pas greşit şi să vedem şi jocul rezultatelor”.

Krim Ljubljana - CSM Bucureşti va fi în direct la Digi Sport 2, astăzi, de la ora 18:00.