Aryna Sabalenka, campioană la Madrid. Primul set în fața numărului 1 WTA l-a câștigat cu 6-0

Aryna Sabalenka lovește mignea puternic.
Aryna Sabalenka (7 WTA) este noua campioană de la Madrid. Foto: Profimedia

Jucătoarea de tenis Aryna Sabalenka (locul 7 WTA) este noua campioană de la Madrid. Sportiva din Belarus a învins-o pe Ashleigh Barty (locul 1 WTA) în 3 seturi - 6-0, 3-6, 6-4. Sabalenka este la primul trofeu cîștigat pe zgură.

Belarusa Arina Sabalenka a câştigat sâmbătă turneul WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii de 2.549.105 euro, după ce a trecut în finală de australianca Ashleigh Barty, liderul mondial

Arina Sabalenka, în vârstă de 23 de ani, este la al 10-lea turneu câştigat în cariera sa şi la al doilea în 2021 după cel de la Abu Dhabi, iar de luni va intra în top 5 mondial.

Ashleigh Barty madrid 2021 profimedia
Pentru Ashleigh Barty seria de victorii consecutive pe zgura europeană se opreşte la 16. Foto: Profimedia

Pentru Ashleigh Barty, 25 de ani, laureată la Roland Garros în 2019 şi la Stuttgart (Germania) în urmă cu două săptămâni, seria de victorii consecutive pe zgura europeană se opreşte la 16.

Editor : Liviu Cojan