Cine este adversara Simonei Halep din optimile Australian Open

2018 Australian Open - Day 6

Japoneza Naomi Osaka, locul 72 WTA, s-a calificat pentru prima dată în cariera ei în optimie de finală ale unui grand slam, la Australian Open.

Japoneza cu orgini haitiene (din partea tatălui), în vârstă de 20 de ani, o va întâlni pe Simona Halep, locul I WTA, după ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 6-2, pe cea mai bună jucătoare a gazdelor australiene, Ashleigh Barty, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 16, în turul al treilea al competiţiei, scrie News.ro.

Osaka, japoneza de 1,8 metri înălţime, a învins-o pe Barty într-o oră şi 13 minute şi va da piept pentru a treia oară cu Simona Halep. Jucătoarea română a câştigat ambele întâlniri anterioare cu Osaka, dar nu uşor: scoruri 6-4, 2-6, 6-3, în 2017, în turul al doilea al turneului de la Miami, şi 4-6, 6-2, 6-3, în turul al treilea al French Open, în 2016.

Viitoarea adversară a Simonei Halep a ocupat locul 40 în octombrie 2016, cel mai bun din cariera ei.  Naomi Osaka are ceva din alura Serenei Willimas, dar şi ceva din jocul americancei, serviciul - primul peste 180 de kilometri pe oră - şi loviturile puternice. Japonezei îi place jocul ofensiv şi loveşte destul de bine atât cu dreapta, cât şi cu reverul.

La rândul ei, Halep a trecut, sâmbătă, de americanca Lauren Davis, după un meci-maraton, de trei ore şi 45 de minute, cu scorul de 4-6, 6-4, 15-13.