Simona Halep s-a calificat în semifinale la Cincinnati, după un meci în care și-a arătat clasa de campioană

Western & Southern Open - Day 5

Simona Halep a trecut în sferturile de finală de la Cincinnati de sportiva ucraineancă Lesia Tsurenko, nr. 44 WTA. Cele două mai fuseseră adversare de patru ori, ultima dată în 2014, şi de fiecare dată învingătoare a fost Halep. S-a întâmplat și acum, la Cincinnati, unde Simona ajunge în semifinale pentru a patra oară, după un meci în care și-a arătat clasa.

Citiți și: Modestie și recunoștință marca Halep: Am avut noroc cu „on-court coaching”

În semifinale, Simona Halep o va avea ca adeversară pe tânăra Arina Sabalenka, din Belarus, nr. 34 WTA. Are numai 20 de ani, dar care este foarte puternică, în formă și într-o vădită ascensiune anul acesta. Este, în orice caz, surpriza turneului de la Cincinnati reușind eliminarea unor nume mari. Citiți aici alte detalii despre adversara Simonei Halep.

Partida Simonei Halep din semifinale este programată sâmbătă seara, de la ora 23:00 și va fi transmisă în direct de Digi Sport 1.

În partida contând pentru cealaltă semifinală, olandeza Kiki Bertens, locul 17 WTA, a produs surpriza și s-a impus în fața ucrainencei Elina Svitolina, nr. 7 WTA. Bertens a câștigat meciul cu 6-4, 6-3 şi va juca în semifinale cu Petra Kvitova, nr. 6 mondial, care a eliminat-o, vineri, pe belgianca Elise Mertens, nr. 14 WTA.

Citiți și:

Turneul suspinelor. Numele mari care au ieșit din competiție până acum la Cincinnati

ACTUALIZARE 2:37. Setul al doilea este câștigat de Simona Halep cu 6-1. Simona are asigurată prezența în semifinale, după ce o învinge pe Lesia Tsurenko cu 6-4, 6-1, într-un meci care a durat o oră și 17 minute.

Simona Halep, liderul WTA, s-a calificat pentru a patra oară consecutiv în semifinalele turneului de la Cincinnati, după o oră și 17 minute de joc și după ce fusese condusă cu 4-1 în primul set. Pentru româncă a fost al doilea meci al zilei, din cauza programului perturbat de ploaie fiind nevoită să joace două partide în aceeași zi. În precedentul meci, o învinsese pe sportiva australiană Ashleigh Barty, numărul 16 mondial, scor 7-5, 6-4, într-o oră şi 29 minute.

La meciul cu Ţurenko, Simona Halep a câştigat primul set în 48 de minute, scor 6-4, revenind de la 1-4. La 4-1 pentru jucătoarea ucraineană, Darren Cahill a coborât pe teren şi i-a dat câteva sfaturi lideului WTA. După acest moment, Halep a câştigat cinci ghemuri consecutiv. Românca a făcut break de trei ori în primul set şi Ţurenko de două ori.

În setul doi, Ţurenko a acuzat unele probleme din punct de vedere fizic şi Halep a făcut break de patru ori, impunându-se categoric, scor 6-1, în 29 de minute.  Şi sportiva ucraineană a câştigat o dată pe serviciul româncei, la penultimul ghem.

Premiul pentru participarea în penultimul act al competiției este de 130.300 de dolari şi 350 de puncte.

Simona Halep a fost semifinalistă la Cincinnati în 2016 şi finalistă în 2015 şi în 2017.

ACTUALIZARE 2:32. Ucraineanca reușește primul punct în acest set: 5-1 pentru Simona. A fost break la 0 al Lesiei Țurenko, care a pus capăt seriei de zece game-uri la rând câștigate de Simona Halep.

ACTUALIZARE 2:28. Simona e aproape să încheie meciul: 5-0!

ACTUALIZARE 2:25. Simona e de neoprit: 4-0! E al nouălea game la rând câștigat de Simona Halep.

ACTUALIZARE 2:20. Simona a căpătat aripi: e deja 3-0 în setul al doilea.

ACTUALIZARE 2:12 Primul punct în setul al doilea revine Simonei Halep. 1-0.

Iar Djokovic reușește calificarea în semifinale. L-a învins pe canadianul Raonic cu 7-5, 4-6, 6-3. E pentru a șasea oară când sârbul ajunge în această fază a competiției de la Cincinnati.

ACTUALIZARE 2:09. Și set Simona Halep, câștigat cu 6-4.

ACTUALIZARE 2:02. Simona preia conducerea, pentru prima oară în acest set: 5-4 pentru româncă.

În meciul Svitolina vs Bertens, olandeza își adjudecă primul set cu 6-4.

ACTUALIZARE 1:59 Bine, Simona! Egalează situația. E 4-4.

La băieți, în sferturi, joacă acum Djokovic cu Raonic, iar situația e și mai tensionată: E 3-3 în setul decisiv.

ACTUALIZARE 1:53. Simona recuperează. Câștigă încă un punct: 4-3 pentru Țurenko.

E meci strâns în celălalt „sfert” care se desfășoară acum, Svitolina vs Bertens: 4-4 în primul set.

ACTUALIZARE 1:48. Nu s-a auzit ce i-a spus Cahill, dar ca de fiecare dată, se pare că funcționează: Simona ia un punct, e 4-2 pentru Țurenko. Simona a salvat un game care părea pierdut, Tsurenko a condus cu 40-0.

ACTUALIZARE 1:43. E 4-1 pentru Tsurenko.  La fel ca și în game-ul precedent, liderul WTA a început bine, dar Tsurenko este cea care a punctat pe tabelă în cele din urmă. Imediat după finalul game-ului Simona l-a chemat pe Darren Cahill.

ACTUALIZARE 1:39. Un nou punct câștigat de ucraineancă: 3-1. A fost al treilea break la rând în acest început de partidă. Deși a avut 40-15, Simona nu a reușit să închidă game-ul și Tsurenko e din nou cu două puncte în față.

ACTUALIZARE 1:36 Simona a recuperat un punct, este 2-1 pentru Țurenko în setul 1.

ACTUALIZARE 1:30 Început mai dificil pentru Simona. Este 2-0 pentru Țurenko.

ACTUALIZARE 1:20 A început meciul dintre Simona Halep și Lesia Tsurenko, un pic mai devreme decât era așteptat.

SECVENȚE VIDEO din timpul meciului, AICI.

ACTUALIZARE 1:10 Petra Kvitova este prima semifinalistă de la Cincinnati. Aceasta a trecut în sferturi de Elise Mertens și va lupta pentru un loc în finală cu învigătoarea disputei Svitolina - Bertens, care a început.

Meciul Halep-Țurenko ar trebui să aibă loc în această noapte, până la ora 2:00, dacă ploaia nu va face din nou probleme. Meciul este transmis în direct de Digi Sport 2.

Simona Halep ar reveni astfel pe teren la numai câteva ore după ce s-a calificat, vineri, în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati. Ea a învins-o în două seturi pe asutralianca Ashleigh Barty, cu 7-5, 6-4. Este a doua victorie pe care nr.1 mondial o obține în mai puțin de o săptămână în fața aceleiași adversare, pe care o învingea și în semifinalele de la Rogers Cup. Simona Halep, care anul trecut a fost finalistă la Cincinnati, rămâne în competiția din care deja au ieșit toate celelalte jucătoare din top 5 WTA.

Ucraineanca Lesia Țurenko a învins-o, joi, cu scorul de 7-6 (5), 6-2, pe rusoaica Ekaterina Makarova, locul 49 WTA, într-o oră şi 51 de minute de joc. Însă Țurenko este cea care în turul al doilea a scos-o din competiție pe deținătoarea trofeului, Garbine Muguruza, nimeni alta decât cea care anul trecut îi administra în finala de la Cincinnati o usturătoare înfrângere Simonei Halep: 6-1, 6-0.

Ucraineanca de 29 de ani de pe locul 44 WTA are o poveste interesantă, scrie digisport.ro. Fiica unui specialist în relații internaționale și a unei economiste, Lesia este orice altceva dar nu o jucătoare tipică. Pasionată de arhitectură și de istoria Suediei, Tsurenko s-a apucat serios de tenis abia la 17 ani. Prima oară când a pus o rachetă în mână avea vârsta de 6 ani, dar abia în adolescență, după ce s-a mutat la Kiev, a tratat sportul alb ca o profesionistă, dorindu-și o carieră în domeniu. Declicul s-a produs în 2013 la Brisbane, când din postura de lucky loser, a uimit pe toți. Ucraineanca a beneficait de retragerea Sharapovei și a ajuns pe tabloul principal, pentru ca apoi să elimine nume importante în drumul spre semifinale. A cedat în cele din urmă în penultimul act, după trei seturi cu Anastasia Pavliucenkova. Cu optimi la Roland Garros 2018, Lesia traversează la 29 de ani cele mai frumoase clipe ale carierei. A ajuns între primele 50 din lume și visează la prima sa semifinală de turneu Premier 5. Între acest obiectiv și ea stă însă cea mai bună jucătoare din lume, Simona Halep.