Johanna Konta, din nou adversara Simonei Halep, în sferturile de la Cincinnati

2017.04.23_GC_Halep vs Konta-72034 inquam george calin

Jucătoarea britanică Johanna Konta, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 7, a învins-o pe Dominika Cibulkova din Slovacia, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 11, reuşind calificarea în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati, unde o va întâlni pe Simona Halep.

Konta s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4 în meciul cu Cibulkova, după o oră şi 42 de minute de joc.

Johanna Konta a învins-o pe Simona Halep în sferturile de la Wimbledon de anul acesta, după ce în aprilie fusese învinsă de Simona Halep la Mamaia, în partida din cadrul Fed Cup.

Calificarea în sferturi este recompensată la Cincinnati cu un premiu de 60.105 dolari şi cu 190 de puncte WTA.

Simona Halep a ajuns anul trecut în faza semifinalelor la Cincinnati, când a pierdut, cu 3-6, 4-6, în faţa germanei Angelique Kerber. În 2015, Halep a evoluat în finală, fiind învinsă de Serena Williams, cu scorul de 6-3, 7-6 (5).

Meciul dintre Konta și Halep are loc în noaptea de vineri spre sâmbătă, după ora 2:00.