Buzărnescu, învinsă de Kvitova în finala de la Praga

buzarnescu kvitova

Mihaela Buzărnescu, locul 37 WTA şi cap de serie 7, a pierdut, sâmbătă, a doua finală WTA de simplu a carierei sale, scor 6-4, 2-6, 3-6 cu sportiva cehă Petra Kvitova (10 WTA şi cap de serie 2), la turneul de la Praga, cu premii totale de 250.000 de dolari.

Finala turneului de tenis de la Praga poate fi văzută în direct, online și gratuit de către abonații RCS & RDS aici.

Meciul de tenis poate fi urmărit în format LIVE TEXT aici.

Actualizare 14:30Buzărnescu - Kvitova 6-4, 2-6, 3-6. Petra Kvitova a câştigat trofeul la Praga după ce s-a impus cu 6-3 în setul decisiv.

În primul set, Buzărnescu a revenit de la 0-3 şi 1-4 şi s-a impus cu 6-4. Ea a pierdut însă seturile doi şi trei, iar Kvitova şi-a adjudecat trofeul în două ore şi 17 minute.

Buzărnescu, care vineri a împlinit 30 de ani, a avut poarte de un turneu aproape perfect, pe parcursul căruia a pierdut doar un set. Românca le-a învins pe Haddad Maya (6-1, 7-5), Lottner (6-0, 7-6), Kristyna Pliskova (6-2, 6-3) şi Giorgi (4-6, 6-3, 7-5).

De partea cealaltă, sportiva din Cehia le-a eliminat pe Smitkova (6-1, 6-3), Vikhlyantseva (6-3, 6-1), Siniakova (6-3, 6-3) şi Zhang (7-6, 6-0).

De notat este şi faptul că românca a jucat şi finala de dublu de la Praga: Buzărnescu şi Marozava au fost învinse de cuplul Melichar/Peschke, cu 4-6, 2-6.

Calificarea în finala de la Praga i-a adus Mihaelei cea mai bună clasare a carierei. Buzărnescu va urca pe locul 32 în ierarhia WTA şi acolo va rămâne săptămâna viitoare, indiferent de rezultatul ultimului act.

Românca a acumulat 1.393 de puncte şi, dacă se va impune în finală, va ajunge la 1.493 de puncte. Ocupanta locului 31, Anastasia Pavlyuchenkova, are 1.520 de puncte.

De partea cealaltă, Kvitova (28 de ani) e pe locul 10, cu 3.450 de puncte şi nu poate urca mai mult în clasament. Sloane Stephens e pe 9 (3.939).

După meciurile de senzație de la Praga, Mihaela Buzărnescu va merge la Madrid, acolo unde o va întâlni în primul tur al turneului pe Maria Șarapova, campioana din 2014. Atunci, rusoaica a învins-o în finală pe Simona Halep.