Dublă pentru Simona! Alături de Begu s-a calificat în a doua finală

halep begu dublu

Perechea Simona Halep/Irina Begu a învins, vineri, cu scorul de 6-2, 6-7 (4), 10-6, cuplul cuplul Anna Blinkova/Nicola Geuer (Rusia/Germania), calificându-se în finala de dublu a turneului de la Shenzhen.

ACTUALIZARE 14:23 - După ce au fost adversare la simplu, iar liderul WTA a câştigat partida, Halep şi Begu au intrat din nou pe teren, vineri, în calitate de coechipiere, la dublu. Româncele s-au impus după un meci care a durat o oră şi 29 de minute, la fel cât a durat şi întâlnirea de simplu Halep-Begu.

La simplu, Simona Halep, locul I WTA, o va întâlni, sâmbătă, de la ora 08.00, pe deţinătoarea trofeului, sportiva cehă Katerina Siniakova, locul 47 WTA şi cap de serie numărul 6, în finala turneului de la Shenzhen. După această finală va urma cea de dublu.

Citiți și:
Shenzhen | Halep și-a aflat adversara din finală: Vreau răzbunare

Şi Katerina Sinakova este în semifinale la dublu. Ea şi compatrioata ei Barbora Krejcikova vor da piept cu perechea Lesley Kerkhove/Ligia Marozava (Olanda/Kazahstan).

Simona Halep nu este pentru prima dată atât în finala de simplu, cât şi în cea de dublu la un turneu. În 2016, Halep a înregistrat aceeaşi performanţă la turneul de categorie Premier 5 de la Montreal. Atunci, ea a câştigat la simplu, dar a pierdut finala la dublu, pe care a jucat-o în echipă cu Monica Niculescu.

14:15 - VICTORIE PENTRU SIMONA ȘI IRINA. Fetele au câștigat super tie-break-ul cu 10-6 și s-au calificat în finala turneului, la dublu. Pentru Simona este a doua calificare în finală, după cea din proba de simplu.

14:12 - 8-5 pentru perechea Halep/Begu. Adversarele se apropie apoi la 8-6.

14:09 - Joc foarte rapid și puncte câștigate rapid de jucătoarele noastre 8-3 în super tie-break.

14:04 - Perechea Blinkova/Geuer câștigă cu 7-3 tie-breakul și își adjudecă setul 2 și se va juca super tie-break.

13:57 - Se intră în tie-break, după ce adversarele au reușit un re-break, tot la 0, pe seriviul lui Halep. Scorul este 6-6.

13:55 - Break la zero făcut de fetele noastre la momentul oportun. 6-5 pentru perechea Halep/Begu.

13:52 - 5-5. Urmează la serviciu perechea Blinkova/Geuer.

13:48 - Adversarele revin și conduc cu 5-4 în setul 2.

13:42 - Joc bun al româncelor și scorul devine 4-4.

13: 41 - Simona și Irina revin și reușesc la rândul lor un break. Scorul este 4-3 pentru adversare.

13:38 - Al doilea break reușit de perechea Blinkova/Geuer. Româncele sunt conduse cu 4-2.

13:36 - Fetele noastre au slăbit un pic ritmul jocului și asta se vede. Sunt conduse pentru prima dată în meci - 3-2 pentru adversare.

13:32 - Perechea Blinkova/Geuer câștigă primul break al partidei. 2-2

13:28 - Și setul 2 a început bine pentru românce. Au facut un break și apoi și-au câștigat serviciul. Adversarele au revenit și scorul este 2-1. Servește Irina Begu.

13:17 - 6-2. Simona Halep și Irina Begu au câștigat primul set.

13:10 - 5-2. Perechea Blinkova/Geuer reduce din diferență.

13:06 - Simona și Irina conduc cu 5-1

13:04 - Adversarele câștigă primul game din setul 1.

13:01 - Fetele noastre conduc cu 4-0.

12:57 - 3-0. Simona și Irina își adjudecă al doilea break.

12:53 - 2-0 pentru perechea Halep/Begu.

ACTUALIZARE 12:49 - Început bun de meci pentru românce. Au realizat breakul.

Româncele vin după o revenire incredibilă în super tie-break-ul duelului 100 % românesc cu Irina Bara şi Mihaela Buzărnescu, din sferturile de finală de la Shenzhen: au fost conduse cu 0-7 şi au salvat cinci mingi de meci înainte de a se impune în final cu 4-6, 6-4, 13-11.

În primul tur, Irina şi Simona au avut nevoie tot de super tie-break pentru a le învinge pe Han şi Liang, scor 5-7, 6-2, 11-9.

Semifinala de dublu este transmisă în direct la Digi Sport 1.

În semifinala probei de simplu, Halep s-a impus în două seturi în fața Irinei Begu, scor 6-1, 6-4 și s-a calificat în finala turneului de la Shenzhen. În ultimul act ar putea să o întâlnească pe Maria Sharapova.