LIVE TEXT Halep - Keys, 6-3 în setul decisiv. Simona s-a calificat în sferturile de finală

simona

Simona Halep - Madison Keys, LIVE TEXT AICI.

Abonații RCS & RDS pot urmări LIVE VIDEO AICI.

ACTUALIZARE 17.05 Simona Halep (cap de serie nr. 5) fructifică prima minge de meci şi câştigă cu 6-3 setul decisiv. Merge în sferturi unde o va întâlni pe Angelique Kerber (cap de serie nr. 4). Cea mai bună evoluţie a româncei la turneul de la Wimbledon a fost cea din 2014, când a ajuns în semifinale.

ACTUALIZARE 17:00 Halep şi Keys şi-au câştigat foarte repde serviciile şi scorul în decisiv a ajuns 5-3. Românca serveşte pentru meci.

ACTUALIZARE 16:56 Halep conduce cu 4 - 2 în setul 3.

ACTUALIZARE 16:40 Halep rămâne în meci. Simona își adjudecă al doilea set cu 6-4.

ACTUALIZARE 15:55 Halep – Keys, 0-1 (6-7). Simona pierde în tie-break după ce a avut patru mingi de set.

ACTUALIZARE 15:30 - Angelique Kerber s-a calificat în sferturile turneului de la Wimbledon, fază în care o poate întâlni pe Simona Halep dacă românca trece de Keys.

Pe Halep o aşteaptă un duel complicat cu Madison Keys. Campioana turneului pe iarbă de la Birmingham a intrat recent în Top 10 şi şi-a asigurat calificarea în optimi, după ce a eliminat-o pe Alize Cornet.

Singura româncă rămasă în turneul de simplu de la Wimbledon, Simona Halep a mai întâlnit-o de două ori pe Madison Keys până acum. A învins-o la Roma şi a pierdut în faţa ei la Sydney. Ambele meciuri s-au disputat în 2014.

Luni, de la ora 15:00, în direct pe Digi Sport 2 şi LIVE-TEXT&VIDEO pe Digi24.ro, Simona va avea ocazia să treacă în avantaj în meciurile directe cu Madison Keys.

Tot luni, Mergea şi Bopanna vor evolua contra lui Henri Kontinen şi John Peers, în al doilea meci al zilei de pe terenul 14.

Luni, 4 iulie, în direct la Digi Sport - Wimbledon, ziua 8:

Agnieszka Radwanska (POL) vs Dominika Cibulkova (SVK) - 13:30 / Digi Sport 2 (Terenul 3)
Simona Halep (ROU) vs. Madison Keys (USA) - 15:00 / Digi Sport 2 (Terenul 1)
Roger Federer (SUI) vs. Steve Johnson (USA) - Digi Sport 2 / trecere de pe Digi Sport 3 (Central)
Serena Williams (USA) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) - Digi Sport 2 (Central)
Nick Kyrgios (AUS) vs. Andy Murray (GBR) - Digi Sport 2 (Central)
Misaki Doi (JPN) vs Angelique Kerber (GER) - 13:30 / Digi Sport 3 (Terenul 2)
Venus Williams (USA) vs Carla Suarez Navarro (ESP) - Digi Sport 3 (Terenul 1)
Richard Gasquet (FRA) vs Jo-Wilfried Tsonga (FRA) - Digi Sport 3 (Terenul 1)

Toți românii părăsesc proba de dublu mixt de la Wimbledon. Horia Tecău, Florin Mergea și Raluca Olaru au fost eliminați pe tabloul de dublu mixt la Wimbledon. Mergea este singurul dintre cei trei care continuă competiția, la dublu masculin, unde face pereche cu Rohan Bopanna.

Turneul de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului, se desfășoară în perioada 27 iunie - 10 iulie, ÎN DIRECT și ÎN EXCLUSIVITATE la Digi Sport.

În 2017, vor fi 56 de turnee WTA: 23 de turnee Premier și 33 de turnee International, toate transmise EXCLUSIV de Digi Sport pentru următorii 5 ani.