Simona Halep - Ashleigh Barty, 7-5, 7-5, în sferturi la Madrid Open 2019. Halep, în semifinală

LIVE TEXT Simona Halep - Ashleigh Bartyla Madrid Open 2019

Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 7-5, 7-5, pe australianca Ashleigh Barty, locul 9 WTA, calificânu-se pentru a a patra oară în carieră în semifinalele turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid. Prin acest rezultat, Halep şi-a asigurat revenirea pe locul 2 WTA.

Meciul cu Barty a fost primul test adevărat pentru Simona Halep la Madrid, iar românca l-a trecut cu brio. Învinsă la începutul anului, cu 6-4, 6-4, de jucătoarea australiană, la Sydney, Halep şi-a luat o frumoasă revanşă, printr-un joc aproape de potenţialul ei maxim. Atunci, românca nu era în cea mai bună condiţie fizică, nici pe suprafaţa ei preferată şi a fost dominată de Barty. Acum, Halep a fost cea care a controlat jocul, cea care a dictat ritmul partidei. Românca a servit bine, a jucat inteligent, speculând punctele slabe ale adversarei, a plimbat-o cu lovituri pe marginile terenului şi i-a făcut rivalei puţine cadouri, câştigând a treia partidă din patru întâlniri cu Barty.

Cele două jucătoare au oferit un frumos spectacol spectatorilor de pe arena Manolo Santana, între care s-au numărat Nadia Comăneci, Mihai Covaliu, dar şi fostul patron al Formulei 1 Bernie Ecclestone, care a stat lângă fosta gimnastă.

Halep a măcinat reverul jucătoarei adverse, care are o mică slăbiciune. Berty apelează mult la reverul "slice" şi acesta, foarte eficient pe hard, a dat rateuri pe zgură. În plus, australianca a servit sub nivelul ei obişnuit, a greşit destul de mult, chiar şi cu lovitura ei de paradă, cea de drepta. Barty s-a bazat mult pe scurtele ei de efect, cu care a făcut numeroase puncte, şi pe o foarte bună mişcare pe teren.

Setul I a început sub semnul echilibrului, dar Halep a fost mai aproape de break, 15-40, în primul ghem. Românca a reuşit să "spargă" la 2-2 serviciul rivalei şi a păstrat avantajul până la 5-4. Ghemul al zecelea a fost unul dintre cele mai slabe pe serviciu ale Simonei Halep din acest meci, iar Barty a egalat la 5. Fostul ldier WTA a răspuns imediat cu rebreak şi cu un ghem la 0 pe serviciu, punând primul set pe tabelă în dreptul ei, cu 7-5, după 48 de minute.

Halep şi-a continuat evoluţia bună şi în setul secund, ridicând la patru numărul ghemurilor câştigate la rând, după un break la 0-0. Românca şi-a menţinut serviciul până la 4-3, când australiaca a reuşit să egaleze, apoi a trecut la conducere, cu 5-4. Halep a i-a cerut sfatul antrenorului Daniel Dobre şi rămas în set, cu un serviciu bine fructificat. Barty comis o serie inexplicabilă de greşeli în ghemul următor, iar românca a revenit la conducere cu break avans şi a închis apoi setul şi meciul tot cu un ghem la 0 şi tot cu 7-5, după o oră şi 31 de minute de joc

Halep va evolua în penultimul act cu învingătoarea dintre japoneza Naomi Osaka, locul I WTA, şi jucătoarea elveţiană Belinda Bencic, locul 18 WTA.

Calificarea în semifinale este recompensată la Madrid cu un premiu de 312.215 euro şi cu 390 de puncte WTA.

Simona Halep a câştigat în 2017 şi 2016 turneul organziat de Ion Ţiriac, iar anul trecut a ajuns în sferturi. În 2014, Halep a jucat finala Madrid Open, pierdută în faţa rusoaicei Maria Şarapova.

LIVE TEXT SIMONA HALEP - ASHLEIGH BARTY ÎN SFERTURI LA MADRID OPEN  2019

ora 14.41 VICTORIE, SIMONA HALEP!!!! Simona este în semifinalele Madrid Open pentru a patra oară în carieră

ora 14.37 Simona Halep face un nou break, în ultimul moment. Este 6-5 pentru româncă, care va servi pentru meci. Hai, Simo!!!!!

ora 14.35 Este 5-5 în acest meci, după ce Halep a cerut ajutorul antrenorului

ora 14.40 Barty recuperează break-ul și readuce egalitatea în set, după ce a fost condusă cu 3-1 de Simona Halep

ora 14.27 Este 4-3 pentru Simona Halep într-un set al nervilor în care Barty presează din ce în ce mai mult

ora 14.14 Este 3-1 pentru Simona Halep și semifinala este din ce în ce mai aproape

ora 14.01 Halep începe în forță setul 2, cu un break reușit la 0. Urmează la serviciu

ora 13.57 SET, HALEP!!!!! Este 7-5 în primul set pentru Simona Halep, după ce românca a reușit o serie de lovituri de excepție și un game câștigat la 0. Bravo, Simo!

ora 13.53 Halep recuperează rapid avantajul obținut de Barty. Face break și 6-5. Va servi din nou pentru câștigarea setului

ora 13.50 Barty recuperează break-ul în ultimul moment și este 5-5. Halep pare că și-a ieșit brusc din ritm

ora 13.45 Este 5-4 pentru Halep, după ce Barty reușește încă un serviciu la 0. Simona va servi pentru set

ora 13.42 Este 5-3 pentru Simona Halep într-un meci destul de strâns. Să îi ținem pumnii

ora 13.30 4-3 pentru Halep. Barty își face serviciul la 0, câștigând ultimul punct cu un as trimis ca din tun.

ora 13.35 Halep își confirmă break-ul și face 4-2. Barty greșește din ce în ce mai mult și se grăbește. Un meci lipsit de spectacol până acum

ora 13.33 Break Simona Halep și este 3-2 pentru româncă, care se detașează de Barty. Halep urmează la serviciu

ora 13.22 Este 2-1 pentru Barty, care pare mult mai stăpână pe sine în acest meci decât Halep

ora 13.06 A început meciul dintre Simona Halep și Ashleigh Barty, cu Barty la serviciu

simona halep ashleigh barty madrid open 2019

Simona Halep şi Barty au mai fost adversare de trei ori, ultima dată la ediţia din acest an a turneului de la Sydney, când confruntarea a fost câştigată de sportiva din Australia. În 2018, la Montreal şi la Cincinnati, câştigătoare a fost Halep.

Joi vor juca la Madrid şi Irina Bara şi Mihaela Buzărnescu, la dublu, tot de la ora 13.00, pe terenul 5. Cele două românce vor întâlni echipa Jelena Ostapenko/Vera Zvonareva (Letonia/Rusia), în sferturile de finală.

Simona Halep şi Barty au mai fost adversare de trei ori, ultima dată la ediţia din acest an a turneului de la Sydney, când confruntarea a fost câştigată de sportiva din Australia (Foto: Agerpres)

Halep şi Begu, eliminate în optimi la dublu de la Madrid Open

Perechea Irina Begu/Simona Halep a fost eliminată, miercuri, în optimile de finală ale probei de dublu de la Madrid Open, fiind învinsă de echipa favorită principală, Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, din Cehia. Halep şi Begu au fost învinse cu scorul de 6-3, 6-3, într-o oră şi trei minute.

Cele două românce vor primi pentru participarea în runda secundă 23.510 euro şi 120 de puncte.

Simona Halep, locul 3 WTA, a jucat miercuri şi la simplu la Madrid. Ea a învins-o pe jucătoarea Viktoria Kuzmova din Slovacia, locul 46 WTA, scor 6-0, 6-0, în doar 44 de minute. În sferturile de finală, românca o va întâlni pe jucătoarea australiană Ashleigh Barty, locul 9 WTA şi cap de serie 9.