Înfrângere dureroasă pentru Halep în turul 2 de la Roma. Simona Halep - Marketa Vondrousova, 6-2, 5-7, 3-6

LIVE TEXT Simona Halep - Marketa Vondrousova în turul 2 la Roma

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 3, a fost învinsă, joi, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-3, de jucătoarea cehă Marketa Vondrousova, locul 44 WTA, în turul al doilea al turneului de categorie Premier 5 de la Roma. Halep, finalista ultimelor două ediţii, a fost "răpusă" de probleme musculare şi de scurtele adversarei, fiind în pericol să piardă locul 2 WTA, înainte de Roland Garros.

ACTUALIZARE. Marketa Vondrousova se califică în sferturi după ce a reușit să câștige și partida din optimi, jucată tot joi, împotriva rusoaicei Daria Kasatkina, nr 21 WTA. A fost un meci care a ajuns până în setul decisiv, scor final: 7-5, 2-6, 6-2 pentru jucătoarea din Cehia, după două ore și un sfert de joc.

Ce s-a întâmplat cu Simona Halep

Simona Halep spune că a acuzat o durere la picior în timpul meciului cu Marketa Vondrousova, însă a subliniat că în câteva zile va fi bine. Ea şi-a lăudat adversara de joi, în fața căreia a pierdut și a spus că este foarte talentată, informează wtatennis.com, citat de News.ro.

„Cred că Vondrousova este foarte talentată. Cu siguranţă va ajunge în top. Este mereu greu să joci împotriva unei jucătoare de mâna stângă. Serveşte bine, se mişcă bine. Poate lovi cu slice toate mingile care sunt departe de ea”, a declarat Halep.

Simona Halep a vorbit şi despre Roland Garros, unde va merge în postura de câştigătoare.

„Dacă e să iau partea pozitivă din această înfrângere, sunt norocoasă că am scăpat. Sigur, n-am vrut să pierd astăzi. E greu acum, dar cine va putea să meargă până la sfârşit, va avea o săptămână bună. Am început să simt puţin durerea la picior în setul doi. Probabil de la alunecări. Ieri n-am reuşit să fac prea multe, am avut două zile libere şi mi-a fost greu să revin la acest ritm intens. Nu este nimic grav, vreo ruptură, e o mică accidentare care va dispărea în câteva zile.

Nu ştiu la ce să mă aştept la Roland Garros, pentru că sunt pentru prima dată în postura de a fi campioană en-titre la un Mare Şlem. O să încerc să fiu mai relaxată, să mă bucur mai mult şi sper să câştig câteva meciuri. Altceva n-am de făcut în plus. Nu ştiu ce va fi acolo. Am spus-o mereu în ultima vreme că topul este echilibrat, oricine poate câştiga. Kiki Bertens, are şanse, Stephens, de asemenea. Vom vedea. Şi eu sunt foarte curioasă”, a mai spus Simona Halep.

Simona Halep, care a va primi 15.330 de euro după acest turneu, a jucat finala la ultimele două ediţii ale competiţiei de la Roma, pierzând de fiecare dată în faţa Elinei Svitolina din Ucraina, locul 6 WTA, care acum a fost eliminată din primul meci de la Italian Open 2019 de fostul lider mondial Viktoria Azarenka (Belarus), acum locul 51 WTA.

Cum a decurs meciul Halep-Vondrousova

Vondrousova a început meciul de la Roma la fel de alert şi de bine cum a făcut-o şi în precedenta lor întâlnire, din optimile de finală ale turneului de la Indian Wells, în martie, întâlnire pe care a câştigat-o atunci jucătoarea cehă de 19 ani, cu 6-2, 3-6, 6-2. Numai că de data aceasta a avut în faţă o "altă" Simona Halep, mult mai reactivă, mai dispusă la efort, mai mobilă, dar care nu a avut nici energia, nici prospeţimea psihică să-şi menţină jocul ridicat din prima parte.

Sportiva cehă a arătat acelaşi joc incântător, executat cu uşurinţă, lovind, bine, parcă fără efort, în care scurtele vin cu o cadenţă şi cu o precizie nemainîntâlnite în circuit. Acest fel de lovitură a exasperat-o pe jucătoarea română, una dintre sportivele cu cea mai bună deplasare pe teren din circuit, care a privit neputincioasă cum mingea trimisă din reverul jucătoarei cehe cade în apropierea fileului şi nu o poate ajunge. În schimb, încurajată de o scurtă care "a mers", Halep a abuzat de lovitura pe care nu o prea stăpâneşte şi pe care în general nu o foloseşte, în încercarea de a rupe şi ea ritmul. Însă, cu vreo câteva excepţii, nu a făcut altceva decât să-i ofere multe puncte pe tavă rivalei (14-4, raportul punctelor din scurte, pentru Vondrousova).

În primul set, Halep a jucat cu răbdare, a ridicat nivelul agresivităţii exact când a trebuit, a căutat să dea mereu mingea înapoi în terenul advers şi a reuşit să deblocheze de multe ori acel moment în care Vondrousova îşi pierde acurateţea şi luciditatea, greşind neforţat.

Marketa Vondrousova a pus din start presiune pe serviciul româncei, dar cea care a reuşit primul break a fost Halep, la prima minge avută, la scorul de 2-2. A urmat un ghem mai lung, în care fostul lider WTA a revenit de la 15-40 şi apoi a ridicat scorul la 4-2. Odată scăpată din acest început complicat, Halep a dus la 5 numărul ghemurilor câştigate la rând, punând capăt setului cu 6-2, după aproape 33 de minute de joc.

Setul al doilea a fost total diferit pentru că Halep nu a mai jucat cu răbdare, pentru că ea a fost cea care greşit mai mult. Practic, Simona Halep şi-a readus adversara în joc, dar nu este mai puţin adevărat că şi Vondrousova a jucat altceva. Sportiva din Cehia a făcut un foarte bun joc defensiv, a fost ea mai răbdătoare, trimiţând orice minge înapoi, a continuat să taie jocul cu scurte bine executate şi a contraatacat cu lovituri decisive. Totuşi, Halep a putut să echilibreze setul şi a fost foarte aproape să-l ducă în tie-break, dar a greşit iar, în cel mai nepotrivit moment, în final, când avea avantaj.

În setul al doilea, Halep a început să risipească uşor puncte, avantaje, astfel că Vondrousova s-a desprins la 2-0, după un break în ghemul al doilea. Acesta a fost primul dintr-o serie de patru ghemuri consecutive în care cele două jucătoare nu şi-au fructificat serviciul. Era să fie şi un al cincilea, dar românca a putut să întoarcă un 0-40 şi să egaleze la 3. Setul se îndrepta spre tie-break, dar Halep a avut din nou o cădere în evoluţie, la 5-6, când a şi-a pierdut serviciul după ce a avut 40-15. Astfel, Vondrousova s-a impus cu 7-5, după o oră şi 26 de minute de joc.

În decisiv, Halep a cerut intervenţia fizioterapeutului, la scorul de 1-2, fără break, din cauza unei accidentări la coapsa stângă. Românca a putut continua partida după o întrerupere de ceva mai mult de cinci minute. La 2-3, fără break, Halep l-a chemat a doua oară în acest meci pe antrenorul Daniel Dobre (prima dată la 3-4, în setul al doilea), pe care l-a întrebat dacă să continue, în condiţiile în care are muşchiul contractat. Dobre i-a spus că decizia îi aparţine, iar Halep a intrat din nou pe teren şi meciul a continuat ca între doi boxeri de categorie grea, aflaţi în repriza a XII-a. Mai proaspătă fizic, Vondrousova a reuşit un break, la 4-3, după un ghem lung pe propriul serviciu, de peste zece minute, şi a câştigat al doilea meci la rând cu Halep, cu 6-3, în decisiv, după două ore şi 12 minute.

În faza următoare, Vondousova va evolua, tot joi, cu rusoaica Daria Kasatkina (Rusia), locul 21 WTA.

Simona Halep, care a va primi 15.330 de euro după acest turneu, a jucat finala la ultimele două ediţii ale competiţiei de la Roma, pierzând de fiecare dată în faţa Elinei Svitolina din Ucraina.

LIVE TEXT SIMONA HALEP - MARKETA VONDROUSOVA ÎN TURUL 2 DE LA MADRID

JOI, 16 MAI 2019

ora 16.27 VICTORIE, Vondrousova. Simona Halep pierde șansa de a-și lua revanșa în fața jucătoarei din Cehia.

ora 16.25 Este 5-4 pentru Vondrousova, care face break și se desprinde în setul decisiv. Va servi pentru meci

ora 16.22 Simona pierde șansa de a face break după cel mai lung game al meciului. Este 4-3 pentru Vondrousova, iar Simona face din nou semn spre staff-ul tehnic. Dă semne că problemele la coapsă sunt seriose

ora 16.05 Este 3-2 pentru Vondrousova în decisiv. Frără break deocamdată.

ora 15.59 Meciul este întrerupt din motive medicale la scorul de 2-1 pentru Vondrousova în decisiv. Simona Halep pare să aibă din nou probleme la coapsa stângă. Simona a chemat iar antrenorul. Daniel Dobre i-a spus că este la latitudinea ei dacă va continua sau nu.

ora 15.40 Set Marketa Vondrousova și meciul se duce în decisiv. 6-2, 5-7 în acest moment

ora 15.33 Este 5-5 și egalitatea se păstrează în acest set. Cel mai probabil vom avea tie-break în acest set secund

ora 15.20 Super-Simo salvează trei mingi de break în 40 de secunde și restabilește egalitatea în setul al doilea. Este 3-3 și putem începe să sperăm că dinamica în acest set a fost răsturnată

ora 15.15 Halep reușește să recupereze break-ul și reduce diferența la 3-2 în setul secund. Să sperăm că își va întări acest break cu serviciul.

ora 15.10 Este 3-1 pentru Vondrousova în setul secund, iar Halep pare să fi pierdut controlul asupra meciului

ora 14.50 Setul al doilea începe cu sportiva cehă la serviciu.

ora 14.48 Simona Halep câștigă primul set cu 6-2 în partida cu Marketa Vondrousova, după 37 de minute.

ora 14:43. Simona Halep este la un game de câștigarea primului set: 5-2

ora 14:42 Simona Halep se distanțează: are 4-2 în setul 1.

ora 14:38. Setul 1 a început destul de echilibrat. Simona Halep conduce în acest moment cu 3-2 și este la serviciu.

ora 14.13 Simona Halep a ieșit în sfârșit la încâlzire și va juca primul meci de la Roma, după o amânare de peste 24 de ore din cauza ploii. Dacă va câștiga, este posibil să joace astăzo două meciuri

simona halep

ora 9.30  Simona Halep va evolua pe arena Pietrangeli, în al doilea meci al zilei: disputa Simona Halep - Marketa Vondrousova va începe după confruntarea Garbine Muguruza - Danielle Collins (aproximativ la ora 13:00, meciul se transmite pe Digi Sport 2).

Meciul Mihaela Buzărnescu - Julia Goerges va începe joi, de la ora 11:00, pe terenul 6 (transmisie Digi Sport 2).

Dacă româncele vor trece mai departe, ele vor trebui să mai dispute joi o partidă, după ce meciurile de miercuri au fost amânate și reprogramate din cauza ploii.

MIERCURI, 15 MAI 2019

ora 20:00 Organizatorii au anunţat programul de astăzi, iar partidele româncelor nu se vor mai disputa, din cauza condiţiilor meteo. Astfel, atât partida Simona Halep - Marketa Vondrousova, cât şi duelul dintre Mihaela Buzărnescu - Julia Goerges au fost amânate pentru joi, informează digisport.ro. În aceste condiții, foarte probabil, dacă se va califica, Simona Halep va trebui să joace două meciuri în aceeași zi.

ora 19:00 Partida dintre Simona Halep și Marketa Vondrousova va începe după ora 21:00.

ora 17.40 Noua oră indicată de organizatori pentru începerea partidei dintre Simona Halep și Marketa Vondrousova este 20:00 (ora României).

ora 15.00 Meciul dintre Simona Halep și Marketa Vondrousova s-a amânat pentru ora 17.30. La Roma plouă, iar arenele din capitala italiană nu au acoperiș

Cine e Marketa Vondrousova, adversara Simonei Halep

Marketa Vondrousova, locul 44 mondial, s-a calificat, marți, în turul 2 al turneului de categorie Premier 5 de la Roma, după ce s-a impus în primul tur în faţa conaţionalei sale Barbora Strycova, locul 40 mondial, scor 1-6, 6-4, 7-6 (7/4). Meciul a fost unul disputat, de două ore şi 33 de minute.

Simona Halep şi Marketa Vondrousova s-au mai întâlnit o singură dată, în martie, când sportiva cehă s-a impus în optimi la Indian Wells 2019, scor 6-2, 3-6, 6-2.

Tânăra de numai 19 ani Marketa Vondrousova are 1,72 metri înălțime și este stângace. Înainte să o elimine pe Simona Halep la Indian Wells 2019, avea un singur titlu în turneele WTA, la Biel, în Elveția, în 2017, și șapte titluri la simplu, precum și patru la dublu în circuitul ITF. Anul trecut, în martie, ajungea pe poziția 50 WTA, cea mai bună clasare a ei și era totodată cea mai tânără jucătoare din top 100.

În 2016 a suferit o accidentare la umăr care a scos-o de pe teren pentru mai multe luni. Când a revenit, în 2017, în activitatea competițională, a reușit nu mai puțin de 20 de victorii consecutive.

Între timp, însă, Marketa Vondrousova se impune ca o nouă speranță a tenisului feminin. A ajuns pe locul 44 WTA, cea mai bună clasare a ei.

La Indian Wells 2019 a ajuns până în sferturi, unde a fost eliminată de Elina Svitolina. A ajuns însă în finală la turneele de la Budapesta și Istanbul de anul acesta, iar în ianuarie, împreună cu experimentata Barbora Strycova s-a calificat în semifinalele la dublu de la Australian Open, unde cele două au fost învinse de Sam Stosur și Zhang Shuai.