Halep - Pliskova, 4-6, 3-6. Simona Halep părăsește Madrid Open după ce a pierdut neașteptat în sferturi

Mutua Madrid Open - Day Five
Din articol

Simona Halep, locul I WTA, a fost învinsă, joi, cu scorul de 6-4, 6-3, de sportiva cehă Karolina Pliskova, locul 6 WTA, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory Madrid Open. Halep câştigase ultimele două ediţii ale competiţiei organizate de Ion Ţiriac.

Simona Halep a întâlnit, joi, o adversară în mare formă. Karolina Pliskova a fost mai mobilă şi mai dispusă la efort ca niciodată. Sportiva cehă a acceptat defensiva, când a servit Halep, dar fost foarte agresivă când a făcut-o ea. Pliskova a acoperit eficient terenul, a stat cu răbdare în raliuri şi a trimis lovitura decisivă când a fost sigură că va puncta. În plus, proporţia ridicată de reuşită a primului serviciu a ajutat-o să domine.

Halep a muncit mult, dar a fost lipsită de precizie şi de soluţii. Nici intervenţiile antrenorului Darren Cahill, câte una pe set, primele la acest turneu, nu au avut efect pentru un reviriment. Serviciul, deşi i-a intrat primul, nu a fost bine plasat şi a provocat retururi câştigătoare din partea adversarei. Jucătoarea din Constanţa a insistat pe reverul Karolinei Pliskova, dar când a schimbat direcţia, adversara a punctat cu dreapta sau a provocat greşeala româncei. Uşor, uşor, Halep a renunţat la luptă şi i-a pemis sportivei cehe să obţină a doua victorie din opt partide jucate.

Liderul WTA a început mai bine şi a condus cu 2-0, după un break în ghemul al doiela. Dar calma jucătoare cehă a echilibrat jocul şi a câştigat trei ghemuri la rând. La 3-3, Pliskova a câştigat din nou pe serviciul româncei, apoi a gestionat cu propriul serviciu avantajul break-ului, impunându-se cu 6-4, după 38 de minute.

Pliaskova a reuşit un nou break la 1-1, în setul al doilea şi încă unul, la 5-3, punând capăt meciului, cu 6-3, după 69 de minute.

În continuare, Simona Halep va evolua la turneul de categorie Premier 5 de la Roma, care se va desfăşura săptămâna viitoare. Ea a fost finalistă în 2017, la Foro Italico.

În ciuda înfrângerii de joi, Halep va rămâne pe locul I WTA, însă diferenţa faţă de daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, se va diminua considerabil, de la 1.265 la 425 de puncte.

LIVE TEXT:

ora 16.19 Simona Halep nu are soluții împotriva Karolinei Pliskova, care răzbună înfrângerea de ieri a sorei ei, Kristyna, de către jucătoarea din România. Final de meci, 4-6, 3-6!

ora 16.16 Simona nu reușește nici acum rebreak-ul și este 3-5 pentru Pliskova în setul 2. Tot mai aproape de victorie, jucătoarea din Cehia

ora 16.11 Simona își face rapid serviciul și îl cheamă pe Cahill din nou la fileu. Îi spune că joacă bine, însă trebuie să păstreze ritmul. Antrenorul este foarte pozitiv și îi transmite să aibă curaj și să facă pasul decisiv.

Darren Cahill: „Simți că ești aproape, nu? Rezistă acolo! Menține adâncimea mingilor, servești bine. Ești foarte aproape. Fii ca un tigru în game-urile astea. Miros victoria. Și tu, nu? Dacă simți că poți fi agresivă, fă-o!”, a încurajat-o Darren Cahill.

ora 16.08 Din păcate, Simona Halep nu reușește nici acum rebreak-ul. Este 2-4 și urmează să servească

ora 16.04 Simona își face servicul și reduce din diferență. Următorul game poate fi decisiv pentru soarta acestui meci. Hai, Simona!

ora 16.00 Simona Halep este în mare dificultate. Este 1-3 pentru Pliskova și este momentul să dea ce are mai bun

ora 15.58 Pliskova face break și în setul 2, iar Halep trebuie să se replieze rapid dacă vrea să rămână în turneu

ora 15.54 Speranțele Simonei de a face break sunt ruinate de serviciul ca din tun al lui Pliskova

ora 15.50 Halep își face serviciul în debutul setului 2. Jocul Simonei Halep nu este însă la 1o0%. Să-i ținem pumnii

ora 15.46 Simona Halep nu își găsește concentrarea nici după intervenția lui Cahill și pierde primul set - 4-6

ora 15.44 Darren Cahill a fost cheamat de Simona Halep pe teren pentru sfaturi. Acesta i-a spus să nu își mai asume inutil riscuri, pentru că Pliskova profită de ele.

ora 15.39 Pliskova are minge de set, însă Halep o salvează spectaculos. La fel face și cu a doua minge de set a lui Pliskova. Halep își căștigă în cele din urmă serviciul și este 4-5

ora 15.34 Pliskova își consolidează avantajul în fața lui Halep - 3-5

ora 15.31 Pliskova face break din nou și trece la conducerea meciului. Este 3-4, iar Simona Halep trebuie să-și găsească concentrarea pentru a putea spera la o victorie

ora 15.28 Pliskova are un serviciu impecabil și se folosește de el pentru a câștiga game-ul. 3-3 și aflăm și că Pliskova este lider în topul loviturilor as reușite - nu mai puțin de  187

ora 15.21 Pliskova joacă foarte bine și îi pune dificultăți Simonei Halep în acest început de meci. Halep luptă și își face serviciul, chiar dacă a piedut avantajul break-ului. Este 3-2 pentru jucătoarea din România, iar lupta abia acum a început

ora 15:16 Pliskova face imediat rebreak și scorul este 2-1

ora 15:15 Simona face rapid break, chiar în debutul meciului

ora 11:45 Pliskova se teme de confruntarea cu Halep. Se plânge că a avut ghinion la tragerea la sorți și că acum va juca cu „cireașa de pe tort”

Confruntarea dintre Halep şi Pliskova va fi a doua a zilei pe terenul Manolo Santana, după meciul Caroline Garcia (Franţa, locul 7 WTA) – Carla Suarez Navarro (Spania, 25 WTA), programat la ora 13:00.

Cel mai probabil, partida va avea loc după ora 15:00 și va fi transmisă în direct de Digi Sport 2.

Karolina Pliskova va fi adversara Simonei Halep în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, competiţie la care în turul trei românca a întâlnit-o pe sora Karolinei, Kristyna Pliskova.

Simona Halep are un bilanţ de nouă victorii în zece întâlniri în faţa surorilor Karolina şi Kristyna Pliskova, aproape toate în două seturi. Cu Karolina, Halep s-a întâlnit până în prezent de şapte ori, scorul general fiind 6-1 pentru româncă. Ultima dată, cele două au jucat una împotriva celeilalte în sferturi la ediţia din acest an a Australian Open, scor 6-3, 6-2 pentru Halep.

La o zi după ce a făcut-o pe Kristina Pliskova să-şi iasă din fire, Simona Halep pregăteşte meciul şi cu sora geamănă, Karolina. Karolina Pliskova s-a calificat în sferturi la Madrid după ce a trecut de Sloane Stephens, scor 6-2, 6-3.

„Va fi un meci destul de greu, dar sunt aici să lupt pentru el, să fiu la cel mai bun nivel al meu”, a declarat Simona Halep în exclusivitate pentru Digi Sport.

„E o noua zi, un meci diferit și sper să câștig, îmi doresc mult”, spune Simona.

Dublă campioană la Madrid, Simona Halep a fost declarată cea mai bună jucătoare din istoria de zece ani a turneului din capitala Spaniei.

Sursa: News.ro