Simona Halep, regina turneului de la Madrid

halep

Simona Halep a învins-o pe Kristina Mladenovici în finala turneului WTA din categoria Premier Mandatory de la Madrid în trei seturi - 7-5, 6-7, 6-2. Este a doua oară când Simona câștigă turneul de la Madrid, după ce a participat în trei finale.

20170513_221452

ACTUALIZARE 22:55 - Simona Halep, locul 8 WTA, a câştigat a doua oară consecutiv turneul de categorie Prmier Mandatory de la Madrid, după ce a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 7-5, 6-7 (4), 6-2, pe franţuzoaica Kristina Mladenovic, locul 17 WTA. Acesta este al 15-lea turneu câştigat de Simona Halep la simplu, în cariera profesionistă, primul în acest an.

Finala Madrid Open a fost o încleştare tensionată, echilibrată şi spectaculoasă. Ambele jucătoare au arătat un tenis de clasă, cu ghemuri şi schimburi de mingi lungi, cu soluţii de efect şi cu risipă de energie.

Halep a abordat inteligent partida cu puternica Mladenovic, a fost calmă în momentele în care precizia loviturilor ei a lăsat de dorit, a avut răbdare şi nu s-a abătut de la planul stabilit. O dată şi-a ieşit însă rău din fire, în finalul setului al doilea, după un lob extraordinar al adversarei, şi a trântit racheta, apoi a lovit-o cu piociorul. Publicul a fluierat gestul, iar arbitrul a penalizat-o pe româncă.

Jucătoarea română a contracarat jocul în forţă al rivalei, lungind schimburile de mingi şi mişcând-o mult pe teren. Halep a servit bine, a împiedicat-o pe Mladenovic să-şi facă "un-doi-urile" cu lovitura de dreapta şi a jucat-o mult pe rever. Punct forte altădată, serviciul lui Mladenovic nu a fost la cel mai înalt nivel. Dar ea a folosit alte lovituri din "arsenal", mai ales "scurta" şi a făcut destul de bine faţă în meci. La început, franţuzoaica nu a părut într-o formă fizică foarte bună şi nu a putut să fie atât de agresivă ca de obicei. Obligată la defensivă, o postură în care nu apare des, Mladenovic a alergat mult şi uneori a lovit mingea din poziţii inconfortabile. Totuşi, ea agăsit resurse să ducă meciul în decisiv, în care mobilitatea, dârzenia şi tehnicitatea Simonei Halep au făcut diferenţa

În primul set, Kristina Mladenovic a fost mult timp la conducere pe tabelă, dar nu şi în joc. Românca a fost cu un pas în spate, dar a evoluat agresiv, nu a renunţat în niciun moment şi a revenit de fiecare dată. Meciul a început cu un ghem lung, de nouă minute, câştigat de Mladenovic pe serviciul sportivei române. Jucătoarea franceză s-a distanţat la 2-0, înainte ca Simona Halep să puncteze şi ea. La 2-1, Mladenovic a condus cu 40-0 pe propriul sevriciu, dar jucătoarea mai bine clasată a reuşit break-ul. Apoi a fost rândul franţuzoaicei să câştige din nou pe serviciul rivalei, la 3-3. De la 3-5, Halep şi-a adjudecat toate ghemurile, nu uşor însă. Setul s-a încheiat cu 7-5 pentru sportiva română, după o oră şi trei minute.

În setul secund, Halep s-a aflat la conducere pe tabelă, cu 2-0, după un break în ghemul al doilea. Mladenovic nu a cedat şi a revenit cu rebreak. În continuare, cele două sportive şi-a făcut serviciul până la tie-break. Mladenovici a condus cu 3-0 şi şi-a menţinut avantajul impunându-se cu 7-4, după alte 62 de minute.

Deţinătoarea trofeului a început bine şi decisivul. Ea a reuşit break-ul în ghemul al treilea, l-a „dublat” în ghemul al şaptelea şi a închis meciul, după 6-2 şi după două ore şi 44. minute de la start, scrie News.ro.

Simona Halep va primi 1.043.680 de euro şi 1.000 de puncte WTA, iar Mladenovic 511.740 de euro şi 650 de puncte.

Citiți și:
Declarația Simonei Halep după al doilea titlu consecutiv la Madrid

Anul trecut, Halep s-a impus la Madrid Open, după ce a dispus, cu 6-2, 6-4, de Dominika Cibulkova din Slovacia. În 2014, românca a fost învinsă în aceeaşi fază de Maria Şarapova, cu 1-6, 6-2, 6-3.

Anterior, Halep disputase ultima finală la 31 iulie 2016, când a câştigat turneul de la Montreal, după 7-6 (2), 6-3, în faţa americancei Madison Keys.

În vârstă de 25 de ani, Simona Halep a câştigat până acum 14 turnee: Montreal (Premier 5), Bucureşti (WTA) Madrid (Premier Mandatory), toate trei în 2016, Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), Indian Wells (Premier Mandatory), toate trei în 2015, Doha (Premier 5), Bucureşti (WTA), ambele în 2014, Nurnberg (WTA), 's-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) şi Sofia (turneul "mic" al campioanelor), toate cele şase în 2013.

Ea a mai jucat opt finale, Toronto, Rogers Cup (ambele de categorie Premier 5), în 2015, WTA Finals - Singapore (Turneul Campioanelor), Roland Garros (Grand Slam), Madrid (Premier Mandatory), toate trei în 2014, Bruxelles (Premier), în 2012 şi Fes (WTA), în 2011 şi 2010.

Pentru Simona Halep urmează participarea la turneul de la Roma.

DESFĂȘURAREA PARTIDEI, AICI

ACTUALIZARE 22:12 - Halep - Mladenovici 1-1 la seturi (7-5, 6-7). Jucătoarea franceză câștigă tie-break-ul cu 7-5 și împinge finala în decisiv.

ACTUALIZARE 21:15 - Simona Halep conduce cu 1-0 la seturi. A câștigat cu 7-5 după ce a fost condusă cu 5-3.

Va fi a cincea confruntare dintre cele două jucătoare și a doua din acest an. Mladenovici (foto jos), care a învins-o pe Halep și la Indian Wells, în luna martie, cu 6-3, 6-3, în turul al treilea, conduce cu 3-1, în ceea ce privește meciurile directe. Ea s-a mai impus și în turul întâi de la Paris, din 2014, 7-6(1), 6-4, și în sfertuirile de finală de la Birmingham, din 2015, 2-6, 6-0, 7-6(4), în timp ce Halep a câștigat duelul din turul secund de la Cincinnati, din 2015, 7-5, 5-7, 6-4.

Mutua Madrid Open - Day Seven

Campioană la Madrid în urmă cu un an, Halep se află la cea mai bună performanță din 2017. După calificarea în prima finală a sezonului, ea urmează să revină pe locul patru în ierarhia mondială.

În acest an la Madrid, favorita numărul trei a turneului, a trecut de Kristyna Pliskova, în turul întâi, 6-1, 6-2, Roberta Vinci, în turul al doilea, 6-3, 2-6, 7-6(2), Samantha Stosur, în optimi, 6-4, 4-6, 6-4, CoCo Vandeweghe, în sferturi, 6-1, 6-1, și Anastasija Sevastova, în semifinale, 6-2, 6-3.

Pentru Mladenovici, acesta va fi a patra finală din 2017. Ea a mai ajuns în ultimul act la St Petersburg, Acapulco și Stuttgart (ultimul turneu pe care l-a jucat înainte de Madrid). Doar în Rusia aceasta a reușit însă să se impună, după ce a trecut de Putintseva, 6-2, 6-7(3), 6-4. În Mexic și în Germania, aceasta a fost învinsă de către Tsurenko, 6-1, 7-5, și Siegemund, 6-1, 2-6, 7-6(5).

Până să o învingă pe Kuznetsova, în semifinale, „Kiki” Mladenovici le-a mai învins în capitala Spaniei, pe Ana Konjuh, în turul întâi, 5-7, 6-3, 0-0, retragere, Lauren Davis, în turul secund, 6-3, 1-6, 7-6(1), Oceane Dodin, în optimi, 6-2 6-1, și Sorana Cîrstea, în sferturi, 6-4 6-4.

Câştigătoarea Madrid Open va primi 1.043.680 de euro şi 1.000 de puncte WTA, iar învinsa din finală 511.740 de euro şi 650 de puncte.