Simona Halep s-a calificat în sferturi la Cincinnati: „Am fost în dificultate, din cauza condițiilor meteo”

simona halep suparata getty

Simona Halep s-a calificat, vineri, în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati, după ce a învins-o în două seturi pe asutralianca Ashleigh Barty, cu 7-5, 6-4. Este a doua victorie pe care nr.1 mondial o obține în mai puțin de o săptămână în fața aceleiași adversare, pe care o învingea și în semifinalele de la Rogers Cup. Simona Halep, care anul trecut a fost finalistă la Cincinnati, rămâne în competiția din care deja au ieșit toate celelalte jucătoare din top 5 WTA.

ACTUALIZARE 20:07. Simona câștigă cu 6-4 al doilea set și este în sferturile de finală ale unei competiții în care au ieșit deja multe dintre favorite. Este a șasea oară când Simona ajunge până în această fază la Western & Southern Open.

Meciul a durat o oră și 29 de minute.

A fost foarte dificil, pentru că Ashleigh e o adversară puternică. Amândouă am fost în dificultate, din cauza condițiilor meteo. Și mingile au fost grele, dar mă bucur că m-am adaptat mai bine și că voi mai juca cel puțin un meci, aici, la Cincinnati. Cred că ea a greșit mai mult. Am servit pe reverul ei și am făcut-o să se miște. Nu am servit foarte puternic, dar am pus mult top spin și asta m-a ajutat”, a spus Halep, chiar pe teren, după victoria în fața australiencei, scrie digisport.ro.

Simona a respectat în totalitate planul tactic gândit de Cahill, iar acest lucru s-a văzut: 80% a fost procentajul la primul serviciu, australianul dorind ca sportiva noastră să renunțe la viteză în detrimentul top spinului.

Meciul ar fi trebuit să aibă loc noaptea trecută, dar a fost amânat din cauza ploii pentru vineir, la ora 18.00. Chiar şi cu această amânare, confruntarea a început cu aproximativ jumătate de oră întârziere, tot din cauza ploii.

Simona Halep şi-a adjudecat primul set în 46 de minute, după ce a reuşit două break-uri, în timp ce adversara sa a reuşit un break. În setul al doilea, în care Halep a făcut break tot de două ori şi Barty tot o dată, pe final, când conducea cu 5-4, Darren Cahill a sfătuit-o pe româncă să nu se complice şi să fie pozitivă. Halep a câştigat setul doi în 43 de minute şi a obţinut calificarea în sferturile turneului.

Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 61.000 de dolari şi 190 de puncte.

Halep o va întâlni în sferturi pe ucraineanca Lesia Ţurenko, locul 44 WTA, care a învins-o, joi, cu scorul de 7-6 (5), 6-2, pe rusoaica Ekaterina Makarova, locul 49 WTA, într-o oră şi 51 de minute de joc. Țurenko este cea care în turul al doilea a scos-o din competiție pe deținătoarea trofeului, Garbine Muguruza, nimeni alta decât cea care anul trecut îi administra în finală o usturătoare înfrângere Simonei Halep: 6-1, 6-0.

Meciul ar trebui să aibă loc în această noapte, nu înainte de ora 2:00, dacă ploaia nu va face din nou probleme. Meciul este transmis în direct de Digi Sport 2.

Cele două au mai fost adversare de patru ori, ultima dată în 2014, şi de fiecare dată învingătoare a fost Halep.

Meciul Halep – Ţurenko va fi al cincilea din programul zilei de vineri de pe terenul 3, după trei confruntări de simplu masculin şi una de dublu masculin.

ACTUALIZARE 19:59 Simona conduce cu 5-4 în setul al doilea.

Simona Halep a solicitat intervenția antrenorului Darren Cahill. Australianul a petrecut foarte puțin timp alături de eleva sa, scrie digisport.ro.

ACTUALIZARE 19:45 Simona Halep - Ashleigh Barty 7-5, 4-2. Al patrulea game la rând adjudecat de Simona Halep! Conduce pentru prima dată la două game-uri în acest set secund.

ACTUALIZARE 19:35. Simona recuperează un punct: 2-1 în setul al doilea pentru Barty.

ACTUALIZARE 19:33 Start slab pentru Simona în al doilea set, în care Barty conduce cu 2 la 0.

ACTUALIZARE 19:19 Primul set revine Simonei, cu 7-5!

ACTUALIZARE 19:15  Simona Halep - Ashleigh Barty 6-5. Break pentru Simona, dar lupta rămâne strânsă!

ACTUALIZARE 18:51. Început de meci mai dificil pentru Simona. Este 3-1 pentru Barty în primul set.

ACTUALIZARE VINERI, 18:35 A început meciul, care a fost amânat din cauza ploii. Nici acum nu sunt condiții meteo extraordinare, pentru că cerul este în continuare plin de nori, iar șansele de precicipații sunt de 43%.

Simona Halep a învins-o, joi, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-3, pe australianca Ajla Tomljanovic, locul 58 WTA, venită din calificări, în turul al doilea al turneului de categorie Premier, în care a fost direct acceptată. Meciul fusese întrerupt miercuri, în decisiv, la scorul de 4-3, iar joi, după noi amânări, Halep a stat numai patru minute în joc. Atâtea i-au trebuit ca să obțină victoria și să se califice în optimi. Pentru Simona urma însă încă un meci joi noapte, numai că ploaia a făcut să fie din nou amânat.

ACTUALIZARE 5:30.  Meciul a fost amânat pentru vineri, de la ora locală 11.00 (18.00, ora României), din cauza vremii nefavorabile.

ACTUALIZARE vineri, ora 5:15. Organizatorii turneului de la Cincinnati au anunțat că meciul dintre Simona Halep și Ashleigh Barty nu se mai joacă în această dimineață. Se va disputa seara, iar oficialii au precizat că va fi primul care se dispută pe terenul central, dar ar mai putea interveni modificări în program.

De altfel, și Simona și-a luat la revedere de la fani pe Twitter:

ACTUALIZARE 5:00. Noua oră de desfășurare a meciului indicată de organizatori e 6:00.

ACTUALIZARE 3:50 La Cincinnati a început din nou ploaia, iar meciul din optimi împotriva australiencei Ashleigh Barty (locul 16 WTA) a fost amânat pentru vineri dimineață, ora 5:15, ora României. Va fi transmis de Digi Sport 2.

În cazul unui succes în acest meci din optimi, Halep va evolua în sferturi cu ucraineanca Lesia Ţurenko, locul 44 WTA, care a învins-o, joi, cu scorul de 7-6 (5), 6-2, pe rusoaica Ekaterina Makarova, locul 49 WTA, într-o oră şi 51 de minute de joc. Țurenko este cea care în turul al doilea a scos-o din competiție pe deținătoarea trofeului, Garbine Muguruza, cea care anul trecut îi administra în finală o usturătoare înfrângere Simonei Halep.

Până acum, la Cincinnati, deja din top 5 WTA nu a mai rămas în cursă decât liderul, Simona Halep.

Citiți și: Turneul suspinelor. Ce jucătoare mari au fost deja eliminate la Cincinnati

Dintre cele trei mari favorite eliminate, Kerber şi Garcia erau pe partea de tablou a liderului WTA şi una dintre ele ar fi putut-o întâlni în semifinale. În urma rezultatelor de joi, sfertul al doilea al tabloului este Madison Keys - Arina Sabalenka.

ACTUALIZARE 22.30. Doar de patru minute a avut nevoie Halep pentru a închide meciul pentru calificarea în optimi, adjudecându-și setul decisiv cu 6-3, după ce partida fusese întreruptă în ajun din cauza ploii. Au fost două ore şi zece minute în total de joc.

Halep (26 ani), principala favorită şi finalistă în 2015 şi 2017 la Cincinnati, a început destul de slab meciul şi a fost condusă în primul set cu 4-1 şi 5-2. Românca a revenit şi s-a apropiat la 5-4, dar a încheiat setul cu o dublă greşeală (4-6). Ulterior, a dovedit că are nervi tari și și-a adjudecat manșele următoare cu un scor similar, 6-3.

A fost extrem de dificil, pentru că a trebuit să așteptăm atât. Dar sunt foarte fericită că am reușit să trec de acest meci. Sunt bucuroasă că pot juca în această seară din nou, în turul următor”, a spus Simona la final, potrivit WTA Insider, scrie digisport.ro.

Meciul fusese întrerupt de ploaie şi reprogramat de câteva ori. Inițial, partida trebuia să se reia joi la ora 20:00, dar condițiile meteo au amânat confruntarea cu mai bine de două ore.

În optimi, jucătoarea română va evolua, tot joi, cu o altă australiancă, Ashleigh Barty, locul 16 WTA, pe care cu mai puțin de o săptămână în urmă o învingea în semifinalele de la Rogers Cup.

Meciul ar trebui să se desfășoare tot în această noapte și va fi transmis de Digi Sport 2 (după ora 04:00), asta dacă o vor permite condițiile meteo, pentru că imediat după ce Simona a încheiat meciul cu Tomljanovic la Cincinnati a început din nou ploaia.

Prezenţa în turul al treilea este recompensată la competiţia americană cu un premiu de 29.530 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.

Anul trecut, Halep a jucat finala, fiind învinsă de spaniola Gabrine Muguruza, cu 6-0, 6-1.

ACTUALIZARE 21:30 Meciurile întârzie în continuare. Nu se reiau înainte de 22:00, potrivit noii ore comunicate de organizatori.

ACTUALIZARE ora 20:00. La Cincinnati a început din nou ploaia, astfel că niciun meci nu va începe înainte de ora 21:00, ora României, anunță organizatorii.

Întâlnirea Simonei Halep, locul I WTA, cu Ajla Tomljanovic (Australia), locul 58 WTA, a fost oprită, joi dimineața (miercuri la Cincinnati), la scorul de 4-6, 6-3, 4-3, din cauza ploii, după două ore şi cinci minute de la start. Jucătoarele au mers la vestiare în momentul în care servea australianca şi scorul în ghemul al optulea era 15-30. Halep revenise în decisiv de la 0-3, scrie News.ro.

Meciul, urmează să se reia joi, 16 august, de la ora 20:00, și este transpis de Digi Sport.

Dacă va trece de adversara din turul al doilea, jucătoarea română va evolua, tot joi, cu o altă australiancă, Ashleigh Barty, locul 16 WTA, în faza optimilor de finală, situaţia fiind similară cu cea din urmă cu o săptămână, când Halep a jucat două partide la Rogers Cup, turneu pe care l-a câştigat.

Meciul cu Barty va fi ultimul al zilei pe terenul central.