Monica Niculescu, în finala de la Seul

niculescu monica

Monica Niculescu, cap de serie numărul 5 şi locul 55 WTA, s-a calificat în finala turneului de la Seul (Coreea de Sud), dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari.

monica niculescu crop getty

Monica Niculescu a învins-o în semifinale pe sportiva chineză Shuai Zhang, favorită 3 şi locul 40 WTA, scor 6-0, 6-4, după o oră şi 14 minute de joc, informează News.ro.

În finală, Niculescu va juca în compania spaniolei Lara Arruabarrena (numărul 90 mondial), care a trecut în semifinale de Patricia Maria Ţig.

Niculescu şi Arruabarrena s-au mai întâlnit de două ori, scorul fiind egal, 1-1.

Premiul pentru participarea în finală este de 180 de puncte WTA şi 21.400 dolari.

Anul trecut, turneul a fost câştigat de Irina Camelia Begu, care la actuala ediţie a fost eliminată în turul doi de Jana Cepelova.

Și pentru Monica Niculescu, și pentru Patricia Țig, prezența în semifinalele de la Seul este sinonimă cu prima calificare în careul de ași al unui turneu WTA în sezonul 2016, notează digisport.ro.