LIVETEXT. Halep - Erakovic, 6-4, 6-1, în primul tur la Wimbledon

halep wimbledon 2015_GettyImages-479046404

Simona Halep s-a calificat în turul doi al turneului de Grand Slam de la Wimbledon, după ce a învins-o în două seturi, 6-4, 6-1, pe sportiva Marina Erakovic, din Noua Zeelandă. Halep o va întâlni în meciul următor pe Beatriz Haddad Maia.

UPDATE 16:42 Simona Halep nu îi lasă nicio șansă adversarei și câștigă meciul cu scorul 6-4, 6-1.

UPDATE 16:36 A început ploaia la Wimbledon, însă meciul Simonei continuă deocamdată. Sportiva româncă este la doar un game de victorie.

UPDATE 16:07 Halep - Erakovic 6-4. SET HALEP! Simona Halep a încheiat cu emoţii primul set, după ce a ratat două mingi de a încheia primul act.

Meciul poate fi urmărit LIVETEXT aici

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o, luni, cu scorul de 6-4, 6-1, pe sportiva Marina Erakovic din Noua Zeelandă, locul 129 WTA, venită din calificări, în primul tur al turneului de la Wimbledon.

Halep a debutat cu dreptul pe iarba londoneză, fără a forţa. Erakovic a opus mai multă rezistenţă în setul I, apoi limitele jocului ei şi evoluţia superioară a adversarei au dus la un deznodământ care reflectă diferenţa de valoare şi de poziţie în clasamentul WTA.

Meciul a fost echilibrat, până la 2-2, când jucătoarea română a obţinut un break, pe care l-a păstrat cu grijă până la finalul setului, câştigat cu 6-4, după 40 de minute. În setul al doilea, Halep a cedat doar un ghem, pe propriul serviciu, la scorul de 3-0. Ea a câştigat partida după 6-1 şi după o oră şi 13 minute.

În faza următoare, Halep va evolua în premieră cu jucătoarea braziliană Beatriz Haddad Maia, locul 96 WTA, care a obţinut, luni, prima ei victorie pe tabloul principal al unui Grand Slam, cu scorul de 6-4, 6-2, după o oră şi cinci minute, în faţa sportivei Laura Robson (Marea Britanie), poziţia 188 în ierarhia mondială.

Calificarea în turul secund este recompensată la Wimbledon cu 57.000 de lire sterline (65.000 de euro) şi cu 70 de puncte WTA.

Halep a fost sfertfinalistă anul trecut la Wimbledon şi semifinalistă în 2014, aceasta din urmă fiind cea mai bună performanţă a ei pe iarba londoneză.

Digi Sport transmite, începând din 2017, 55 de turnee WTA pe sezon, ÎN DIRECT și în EXCLUSIVITATE.