Simona Halep, eliminată în optimile Indian Wells 2019. Românca pierde locul 2 WTA

Simona halep

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost eliminată surprinzător de prea puțin cunoscuta Marketa Vondrousova din Cehia, locul 61 WTA, în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells 2019. Sportiva de numai 19 ani, cu destul de puțină experiență competițională în WTA, a dispus de fostul lider mondial în trei seturi, 6-2, 3-6, 6-2, după o oră și 40 de minute de joc.

BNP Paribas Open - Day 3
Marketa Vondrousova din Cehia, nr. 61 WTA, a produs surpriza și s-a calificat în sferturile Indian Wells 2019 după ce a învins-o în optimi pe Simona Halep, nr. 2 WTA  Foto: Guliver/Getty Images

Alături de Bianca Andreescu, Marketa Vondrousova, 19 ani, este una dintre marile surprize ale acestui turneu. Iar împreună cu Aryna Sabalenka, belarusa de 20 de ani care a jucat în această noapte pentru calificare în sferturi cu experimentata Angelique Kerber, ele ar putea da semnalul că o nouă generație se ridică în tenisul feminin.

Simona Halep, care anul trecut a ajuns până în semifinale la Indian Wells, pierde puncte în clasamentul WTA live și coboară deocamdată pe locul 3, fiind depășită de Petra Kvitova.

Citiți și:  Simona Halep, după eliminarea din optimile Indian Wells 2019: Am plâns, după mult timp

ACTUALIZARE. Marketa Vondrousova o întâlnește în sferturi pe ucraineanca Elina Svitolina, nr. 6 WTA, care s-a calificat după un meci de mare luptă cu australianca Ashleigh Barty, nr. 12 WTA. A fost o partidă în trei seturi, care a durat aproape trei ore și un sfert și s-a încheiat cu scorul de 7-6, 5-7, 6-4 pentru Svitolina.

Cea mai mare surpriză a serii a fost însă eliminarea nr. 1 mondial, Naomi Osaka, de către elvețiana Belinda Bencic, nr. 23 WTA, într-o partidă de o oră și șapte minute, încheiată categoric: 6-3, 6-1. (Și la băieți a fost o surpriză similară: Novak Djokovic, nr. 1 ATP, a fost eliminat de germanul Philipp Kohlschreiber, 35 de ani, nr 39 ATP, în două seturi: 6-4, 6-4.)

În ceea ce o privește pe Aryna Sabalenka, nr.9 WTA, pe care mulți o vedeau chiar câștigătoarea acestui turneu, și ea a pierdut în fața lui Angelique Kerber, din Germania, fost nr. 1 mondial, în prezent aflată pe poziția 8. A fost tot un meci încheiat prin set decisiv: 6-1, 4-6, 6-4 pentru Kerber.

Pentru Marketa Vondrousova este prima victorie împotriva unei jucătoare din top 10 WTA, iar sportiva din Cehia nu și-a ascuns imensa bucurie în interviul de pe teren:

„A fost un meci foarte greu, am luptat pentru fiecare punct şi am alergat foarte mult. La un moment dat, chiar am crezut că mor. Dar vă mulţumesc pentru sprijin. E o săptămână uimitoare pentru mine. Sunt atât de bucuroasă că m-am calificat, mă bucur atât de mult pentru felul în care am jucat”, a declarat Vondrousova, după ce și-a agățat în cui câteva „trofee” importante săptămâna aceasta: victorii cu Daria Kasatkina, Jelena Ostapenko și acum cu Simona Halep.

Analiza meciului. Cel mai slab început de partidă pentru Simona Halep în acest an

Simona Halep a făcut, marţi, unul dintre cele mai slabe seturi de început de meci din acest an, în care nu a reuşit să-şi fructifice niciodată serviciul. Statistica arată o proporţie foarte bună de reuşită a primului, de 74 la sută (67 la sută - Vondrousova), dar serviciul româncei nu a produs niciun prejudiciu adversarei şi nici nu s-a apropiat la minge de ghem (doar 29 la sută puncte obţinute cu primul). Vondrousova are un mix interesant de lovituri, stăpânind şi scurta, şi lobul. În plus, sportiva cehă alternează foarte bine marginile pe care le ţinteşte şi accelerează incredibil jocul în anumite momente. Dar are şi un amestec de lovituri entuziasmante cu greşeli neaşteptate. Cu toate acestea, nu se poate spune că a existat o presiune sufocantă pe Simona Halep. Ca de obicei, fostul lider WTA a stat mai bine în schimburile lungi, pentru că Vondrousova îşi pierde răbdarea şi caută să încheie punctul, greşind nu de puţine ori (14 erori neforţate şi 7 lovituri câştigătoare). Când jocul a curs cu puncte scurte, cea care a greşit a fost Halep (10-2), comentează Adrian Petculescu de la News.ro.

Astfel, setul s-a încheiat cu 6-2 pentru jucătoarea cehă, după 30 de minute de joc şi după ce românca a reuşit rebreak-uri în ghemul al doilea şi al patrulea.

Lucrurile s-au schimbat în setul secund, mai ales în urma dereglării jocului Marketei Vondrousova. Risipa şi-a făcut loc în evoluţia jucătoarei de 19 ani, care nu a mai reuşit să returneze atât de bine, dar nu este mai puţin adevărat că şi Simona Halep şi-a ridicat nivelul prestaţiei, mai ales prin reducerea numărului de erori neforţate (5 Halep, faţă de 19 Vondrousova - 1 lovitură câştigătoare românca, respectiv 7). De servit, Halep nu a servit mai bine, dacă luăm statistica - 48 la sută reuşită a primului, dar sută la sută puncte reuşite cu al doilea (58-71 rivala). Însă Simona Halep nu şi-a mai pierdut serviciul, a reuşit break-ul la 2-1 şi l-a păstrat până la final, impunându-se cu 6-3, după 66 de minute de joc.

Atuurile Marketei Vondrousova

Decisivul a început cu o luptă acerbă, cu schimburi lungi şi efort epuizant al ambelor jucătoare. Simona Halep a avut iniţiativa, însă a cedat uşor, uşor, nereuşind nici în acest set să-şi fructifice serviciul. Vondrousova a fost sportiva mai proaspătă şi şi-a corectat subit precizia loviturilor. Jucătoarea de pe locul 61 mondial a arătat o defensivă impenetrabilă, pe lângă fumosul joc ofensiv din primul set, obţinând cea mai importantă victorie a carierei.

Halep a reuşit break-ul în ghemul întâi, dar a pierdut apoi cinci ghemuri la rând. Românca a mai făcut un break la 1-5, dar s-a inclinat în cele din urmă cu 2-6, după o oră şi 40 de minute.

În faza următoare, Marketa Vondrousova va evolua cu Elina Svitolina din Ucraina, locul 6 WTA, sau cu australianca Ashleigh Barty, locul 12 WTA.

Prezenţa în optimi este recompensată cu un premiu de 91.205 dolari şi cu 120 de puncte WTA.

Simona Halep a jucat anul trecut în semifinale la Indian Wells, fază în care a fost întrecută de japoneza Naomi Osaka, scor 6-3, 6-0. Jucătoarea română a câştigat ediţia din 2015 a competiţiei americane.

Simona Halep va merge în continuare la Miami, unde săptămâna viitoare va începe un alt turneu Premier Mandatory.

ACTUALIZARE 0:17 Marketa Vondrousova câștigă setul decisiv cu 6-2 și se califică în sferturile de finală Indian Wells 2019.

ACTUALIZARE 0:13 Simona Halep amână dezastrul. E 2-5 în decisiv.

ACTUALIZARE 0:11 Marketa Vondrousova se îndreaptă către o victorie istorică în cariera ei. Are 5-1 în decisiv în partida cu nr. 2 WTA.

ACTUALIZARE 0:16. Momente dificile pentru Simona Halep. E 4-1 pentru Marketa Vondrousova în decisiv

ACTUALIZARE 0:04 Oboseala începe să se simtă în cazul Simonei Halep. Marketa Vondrousova se desprinde: 3-1 în decisiv.

ACTUALIZARE 23: 57 Marketa Vondrousova preia conducerea: 2-1 în decisiv. Se joacă intens un tenis de mare calitate:

ACTUALIZARE 23:52. Vondousova egalează situația: 1-1 în decisiv.

ACTUALIZARE 23:49 Începe setul al treilea și Simona Halep câștigă contra serviciu: 1-0.

Un punct de senzație reușit la fileu de Simona Halep:

ACTUALIZARE 23:42 Și setul al doilea e câștigat de Simona Halep cu 6-3! Partida intră în decisiv.

36 de minute a durat acest al doilea set în care Simona Halep pare să-și fi regăsit ritmul, dar, pe de altă parte, nici Marketa Vondrousova nu pare să se lase. Își cheamă totuși antrenorul pentru un on-court couching.

ACTUALIZARE 23:40 Marketa Vondrousova nu este dispusă să cedeze. E 5-3 pentru Simona Halep în setul doi.

ACTUALIZARE 23:36 Simona Halep are șansa de a câștiga setul al doilea și de a duce partida în decisiv: e 5-2 pentru ea în setul al doilea.

ACTUALIZARE 23:33 Sportiva din Cehia încearcă o reechilibrare a situației și mai avansează un pic: e 4-2 pentru Simona Halep în setul al doilea.

ACTUALIZARE 23:28 Simona Halep se desprinde: e 4-1 în setul al doilea și e prima dată în acest joc când are această diferență față de adversara ei. În plus, a reușit un game la 0.

ACTUALIZARE 23: 22  Jocul Simonei pare mai solid şi mai aştezat, după ce a cedat clar primul set. E 2-1 în setul al doilea.

ACTUALIZARE 23:15 Cehoaica își face și ea serviciul: 1-1.

ACTUALIZARE 23:10 Primul punct al setului al doilea este câștigat de Simona Halep, care își face serviciul.

ACTUALIZARE 23:07. Primul set este câștigat de Marketa Vondrousova, cu 6-2. Tânăra de 19 ani din Cehia joacă foarte bine și foarte curajos și a dominat primul set, pe care l-a închis după numai o jumătate de oră.

ACTUALIZARE 23:03 Sportiva din Cehia se apropie de câștigarea primului set. Ar fi primul pe care Simona Halep l-ar pierde la Indian Wells 2019. Este 5-2 pentru Marketa Vondrousova.

ACTUALIZARE 23:00 Marketa Vondrousova se desprinde: este 4-2 pentru sportiva din Cehia în setul 1.

ACTUALIZARE 22:55 Sportiva din Cehia își mai adjudecă un punct în setul 1 și conduce cu 3-2. Niciuna dintre jucătoare nu a reușit până acum să își facă serviciul.

ACTUALIZARE 22:50 Început de meci un pic dificil pentru Simona Halep, care caută să se acomodeze cu adversara pe care o întâlnește în premieră. Este 2-2 în setul 1.

ACTUALIZARE 22:35 Începe meciul dintre Simona Halep și Marketa Vondrousova. Partida începe cu Simona Halep la serviciu.

Puteți urmări LIVE VIDEO ȘI LIVE TEXT AICI.

Partida este a doua de pe terenul 2, după întâlnirea dintre Kei Nishikori şi Hubert Hurkacz, de pe tabloul masculin, care începe la ora 20.00.

Simona Halep s-a calificat în optimile Indian Wells 2019 după ce a învins-o, duminică, pe ucraineanca Kateryna Kozlova, nr. 114 WTA, jucătoare venită din calificări, cu 7-6, 7-5. Înainte de acest meci, în prima ei apariție la Indian Wells 2019, Simona Halep a trecut de Barbora Strycova, din Cehia, locul 50 WTA.

La rândul ei, Marketa Vondrousova, locul 61 WTA, a ajuns în optimi la Indian Wells, după ce a produs surpriza și a reuşit să treacă în turul trei de letona Jelena Ostapenko, locul 22 WTA şi cap de serie numărul 22. Marketa Vondrousova s-a impus în faţa letonei, scor 4-6, 6-3, 6-4. Înainte de această victorie, făcuse încă o „victimă” dintre celebrități: ruoaica Daria Kasatkina, nr 14 WTA, căreia i-a administrat o usturătoare înfrângere, 6-2, 6-1, în numai o oră și 12 minute de joc. În primul tur a trecut de Laura Siegemund, Germania, locul 105 WTA (6-4, 7-6).

Cine e Marketa Vondrousova, adversara Simonei Halep

Marketa Vondrousova, în vârstă de numai 19 ani, și Simona Halep nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul WTA, ceea ce poate fi un dezavantaj pentru nr. 2 WTA.

Tot în premieră a întâlnit-o, duminică, Simona Halep și pe adversara ei din turul al treilea al turneului Indian Wells 2019, ucraineanca Kateryna Kozlova, nr 114 WTA, pe care a învins-o destul de dificil, cu 7-6, 7-5. După meci, Simona Halep a recunoscut că i-a fost greu să găsească ritmul, tocmai pentru că nu mai jucase cu ea.

Marketa Vondrousova are 1,72 metri și este stângace. Are un singur titlu în turneele WTA, la Biel, în Elveția, în 2017, și șapte titluri la simplu, precum și patru la dublu în circuitul ITF. Anul trecut, în martie, ajungea pe poziția 50 WTA, cea mai bună clasare a ei și era totodată cea mai tânără jucătoare din top 100.

În 2016 a suferit o accidentare la umăr care a scos-o de pe teren pentru mai multe luni. Când a revenit, în 2017, în activitatea competițională, a reușit nu mai puțin de 20 de victorii consecutive.

Cum poate Simona Halep să redevină nr. 1 WTA

Japoneza Naomi Osaka, actualul lider WTA, devine greu de detronat de pe prima poziţie a clasamentului WTA, după Indian Wells 2019. Numai Simona Halep o poate întrece şi asta numai dacă va câştiga competiţia californiană. Și mai e o condiție: ca Naomi Osaka să nu fie și ea finalistă. Japoneza îşi va păstra locul I mondial dacă ajunge în finală, chiar dacă pierde meciul.

Fostul lider mondial Simona Halep, în prezent ocupanta locului 2 WTA, şi Naomi Osaka, actualul nr. 1 WTA, se pot întâlni doar în ultimul act la Indian Wells 2019. În acest moment, jucătoarea română este în clasamentul LIVE pe locul 3 WTA. Ea are nevoie de o victorie, marţi, cu Marketa Vondrousova, pentru a reveni pe poziţia secundă.

Jucătoarea japoneză Naomi Osaka, locul I WTA, a învins-o, luni, cu scorul de 6-4, 6-2, pe americanca Danielle Collins, locul 25 WTA, calificându-se în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, la care este deţinătoarea trofeului. Osaka s-a impus după un meci de o oră şi 22 minute şi va evolua în manşa următoare cu elveţianca Belinda Bencic, locul 23 WTA, care a întrecut-o, tot cu scorul de 6-4, 6-2, pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, locul 59 WTA, după 67 de minute de joc. Meciul este programat în noaptea de marți spre miercuri, în orice caz după partida din optimi a Simonei Halep.

Simona Halep și problema antrenorului

Simona Halep, nr. 2 WTA, a declarat duminică, în conferința de presă susținută după ce a reușit calificarea în optimile de la Indian Wells 2019, că partea cea mai importantă pentru ea acum în tenis este cea mentală și de aceea continuă să lucreze cu un psiholog.

La sfârșitul anului trecut, Simona Halep și Darren Cahill, antrenorul pe care îl avea de patru ani și care a ajutat-o să atingă vârfurile carierei, au pus capăt colaborării, australianul motivând că vrea să petreacă mai mult timp cu familia. Apoi, după ce a mers singură la Australian Open 2019, Simona Halep a încercat o colaborare cu belgianul Thierry van Cleemput, dar după turneul de la Doha, Simona Halep a surprins, anunţând că renunţă la colaborarea cu el

Întrebată din nou la conferința de presă despre cât de important e un antrenor în luarea deciziilor, Simona Halep a subliniat mai degrabă meritele echipei. „E greu să spun acum ce decizii am luat, dar fiecare antrenor pe care l-am avut a fost cu adevărat important pentru mine în carieră, a pus ceva la temelie. Oamenii din jurul meu, echipa, cred că e foarte importantă; oamenii care mă sprijină, familia întotdeauna, prietenii care-mi sunt alături. Cred că cel mai important lucru e ca atunci când ești în turneu să ai oamenii potriviți în jurul tău, să înveți de la ei, să iei energia pozitivă de la ei, deci cred că aceste decizii pe care le-am luat cu oamenii din jurul meu au fost cele mai importante”, a explicat Simona Halep.

Citiți și:

Indian Wells. Darren Cahill, prezent în tribune la ambele meciuri de până acum ale Simonei Halep

Simona Halep va merge cu antrenor la Miami Open 2019. Cine îi va fi alături jucătoarei din România

Români care joacă marți la Indian Wells

ACTUALIZARE.  Perechea Raluca Olaru/ Darija Jurak (România/Croaţia) a fost eliminată, marţi, în sferturile probei de dublu din cadrul turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells.

Prezenţa în sferturi este recompensată cu 57.000 de dolari şi 215 puncte WTA.

Tot marţi, perechea Raluca Olaru/ Darija Jurak (România/Croaţia) va juca împotriva cuplului Gabriela Dabrowski / Yifan Xu (Canada/China), cap de serie numărul 5, în sferturile de finală ale probei de dublu feminin. Meciul este pe terenul 6, de la ora 23.00.

Miercuri dimineaţă, echipa Horia Tecău/Jean Julien Rojer (România/Olanda) va evolua cu cu perechea Novak Djokovici / Fabio Fognini (Serbia/Italia), tot în sferturi, la dublu masculin. Partida este ultima de pe terenul 3, după patru meciuri de simplu masculin.

Și canadianca de origine română Bianca Andreescu, în vârstă de numai 18 ani, s-a calificat în optimile turneului Indian Wells 2019. Considerată revelația acestui an în tenisul feminin, Bianca Andreescu, la numai 18 ani, a urcat de pe locul 152 unde era la începutul anului până pe locul 60 WTA înainte de Indian Wells. Ea are meci marți seară cu chinezoaica Qiang Wang, de 27 de ani, locul 18 WTA. (UPDATE. Bianca Andreescu a reușit să se califice în sferturi).