Simona Halep s-a calificat spectaculos în semifinală la Linz. Fostul lider mondial a câștigat în 3 seturi

Simona Halep salută bucuroasă publicul după victorie

Simona Halep a reușit să se califice, miercuri, în semifinala turneului de tenis de la Linz, învingând-o în sferturi pe italianca Jasmine Paolini (51 WTA). Halep o poate întâlni în penultimul act pe Jaqueline Cristian (100 WTA), care joacă miercuri seara cu Veronika Kudermetova (32 WTA), potrivit Mediafax.

Simona Halep s-a impus în trei seturi, cu 4-6, 7-5, 6-0, fiind nevoită să revină după un prim set, pierdut la mare luptă.

Meciul a durat 2 ore și 14 minute, cel mai disputat set fiind cel de al doilea, în care Halep a trecut prin momente dificile, revenind de la 4-6, 1-3.

De la 4-5, în setul 2, Halep a făcut un joc aproape perfect, câștigând 9 game-uri consecutiv și asigurându-și un loc în semifinala turneului.

Pentru prezența în penultimul act al competiției, Simona Halep va fi recompensată cu 8.144 USD și 110 puncte.

Editor : Liviu Cojan