Simona Halep și Sorana Cîrstea au ratat calificarea în finala de la Birmingham

combo simona halep sorana cirstea
Simona Halep și Sorana Cîrstea au ratat șansa de a se întâlni în finala de la Birmingham, fiind eliminate, fiecare, în meciurile din semifinală Foto: Profimedia Images

Simona Halep şi Sorana Cîrstea au pierdut, duminică, meciurile din semifinalele turneului de la Birmingham (Anglia), ratând astfel şansa de a juca în finală. Ambele jucătoare au pierdut după trei seturi, în partide care au durat mai bine de două ore.

Simona Halep (30 ani, 20 WTA), a doua favorită, a fost învinsă de brazilianca Beatriz Haddad Maia (26 de ani, locul 32 WTA), cu 6-3, 2-6, 6-4, după două ore şi 14 minute de joc.

Sorana Cîrstea (32 ani, 36 WTA), a şasea favorită, a fost întrecută de chinezoaica Shuai Zhang (33 de ani, 54 WTA), cap de serie numărul opt, cu 4-6, 6-1, 7-6 (5), după două ore şi 10 minute.

Finala turneului pe iarbă de la Birmingham, dotat cu premii totale de 251.750 de dolari, s-a jucat la scurt timp după aceea, pentru că meciurile din semifinale, care trebuiau să aibă loc sâmbătă, au fost amânate pentru duminică. Finala nu a durat însă decât 37 de minute. Chinezoaica Shuai Zhang a abandonat în primul set, la scorul de 5-4 pentru adversară, astfel că noua campioană de la Birmingham este brazilianca Beatriz Haddad Maia.

Simona Halep a încheiat partida cu Haddad Maia cu 5 aşi şi 3 duble greşeli, în timp ce brazilianca a avut 3 aşi şi 7 duble greşeli, Halep având un punct în plus la total, 88-87. În decisiv, Halep a condus cu 3-1, dar a pierdut trei ghemuri la rând (3-4), a egalat, iar apoi brazilianca a câştigat ultimele două ghemuri, setul şi meciul, relatează Agerpres.

Halep are acum 2-1 în meciurile directe cu Haddad Maia, pe care a întrecut-o în 2017, la Wimbledon, cu 7-5, 6-3, în turul secund, şi la Australian Open, anul acesta, tot în turul secund, cu 6-2, 6-0.

Cîrstea a reuşit 7 aşi, faţă de 4 ai asiaticei, ambele făcând câte 3 duble greşeli, însă la total Sorana a avut 101 puncte, iar Zhang 100. Cîrstea a condus cu 2-0, în decisiv, a pierdut trei ghemuri consecutive, iar apoi s-a mers cap la cap până în tiebreak. Zhang a condus cu 4-1, Cîrstea a câştigând patru puncte la rând, însă apoi le-a pierdut pe ultimele trei.

Scorul în meciurile directe cu Zhang (33 ani, 54 WTA) este egal acum, 2-2. Cîrstea a învins-o în 2008 la Cuneo, cu 6-3, 4-6, 6-3, în primul tur, şi în 2021 la Strasbourg, cu 6-2, 6-1, în optimi. Chinezoaica s-a impus în cel mai recent meci al lor, anul acesta, în turul al doilea la Miami, cu 6-1, 6-1.

Fiecare româncă şi-a asigurat un cec de 11.000 de dolari şi 110 puncte WTA, Halep urmând să joace săptămâna viitoare la Bad Homburg, iar Cîrstea la Eastbourne. Deși au pierdut la Birmingham, ambele vor urca de luni în clasamentul WTA - Simona Halep avansează cu un loc, va fi pe 19, iar Sorana Cîrstea cu patru locuri, urmând să fie nr. 32 mondial.