Sorana Cîrstea a ajuns în sferuri la turneul de la Shenzhen

Sorana Cirstea la turneul Shenzhen 2019
BEIJING, CHINA - SEPTEMBER 29: Sorana Cirstea of Romania hits a return against Polona Hercog of Slovenia during their Women's Qualie Singles 2nd Round match of the 2018 China Open at the China National Tennis Centre on September 29, 2018 in Beijing, China. (Photo by Lintao Zhang/Getty Images)

Sorana Cîrstea, locul 84 WTA, aduce o primă veste bună în 2019 pentru iubitorii tenisului: a reușit să se califice, marți dimineața, în sferturile turneului de la Shenzhen, care acordă premii de 750.000 de dolari.

2018 China Open - Day 1
Sorana Cîrstea la turneul Shenzhen 2019 Foto: Guliver/Getty Images

Sorana Cîrstea a reușit să o învingă în optimi, în două seturi, scor 6-2, 6-2, pe franțuzoaica Pauline Parmentier, nr. 56 WTA, calificându-se astfel în sferturi. Partida a durat puțin peste o oră.

Înainte de acest meci, Sorana Cîrstea trecuse de poloneza Magda Linette, locul 81 mondial, scor 6-3, 6-3, după o oră şi 27 de minute de joc.

În sferturi, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Alison Riske (SUA, locul 62 WTA), învingătoare în meciul cu Evghenia Rodina (Rusia).  Sorana Cîrstea are 4-2 în meciurile directe cu Riske (28 ani, 62 WTA).  Cea mai recentă confruntare a avut loc în 2018, la US Open, în primul tur, românca învingând cu 6-3, 3-6, 7-5.

Pentru că a trecut de optimi, Sorana Cîrstea va primi 13.121 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Sorana Cîrstea rămâne astfel în competiția de simplu de la Shenzhen,  după ce a fost eliminată din primul tur la dublu, unde a făcut pereche cu Jelena Ostapenko (Letonia).

În competiția câștigată în 2018 de Simona Halep - care însă a decis ca anul acesta să nu participe la Shenzhen - a mai rămas, la proba de simplu, în afară de Sorana Cîrstea, Monica Niculescu. Ea joacă cu Jelena Ostapenko de la ora 10:50.

Irina Begu a fost eliminată din primul tur al competiției, la fel și Ana Bogdan, iar Irina Bara a pierdut încă din calificări.