Sorana Cîrstea, cel mai slab meci al sezonului. A fost spulberată la Cincinnati de o jucătoare mai slab clasată în topul WTA

Sorana Cîrstea, supărată pe teren.
Sorana Cîrstea a fost învinsă fără drept de apel de elveţianca Jil Teichmann. Foto: Profimedia

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă fără drept de apel de elveţianca Jil Teichmann, cu 6-2, 6-0, luni, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.114.989 de dolari.

Cîrstea (31 ani, 40 WTA) a cedat în doar 59 de minute în faţa adversarei sale (24 ani, 65 WTA), românca nereuşind să mai ia niciun ghem de la 2-2 în primul set.

Sorana Cîrstea a făcut foarte multe greşeli neprovocate, încheind meciul cu aproape de două ori mai puţine puncte decât adversara (28-55).

Românca va primi pentru participare un cec de 12.385 de dolari şi un punct WTA.

Cîrstea are avantaj în continuare în meciurile directe, 3-2, dar ultimele două dueluri au fost câştigate de elveţiancă, precedenta victorie datând din 2018, când Teichmann s-a impus cu 6-4, 6-2 în primul tur la Linz, scrie Agerpres.

Simona Halep este a 12-a favorită a turneului din Ohio şi va juca în primul tur contra polonezei Magda Linette.

Editor : Liviu Cojan