Sorana Cîrstea și Andreea Mitu au câștigat turneul de la Lugano învingând echipa favorită

cirstea-mitu lugano

Perechea Sorana Cîrstea/Andreea Mitu, cap de serie numărul 3, a câştigat, duminică, proba de dublu din cadrul turneului de la Lugano, care acordă premii totale de 250.000 de dolari, informează News.ro.

Sorana Cîrstea şi Andreea Mitu au învins în finală echipa Veronika Kudermetova/Galina Voskoboeva (Rusia/Kazahstan), cap de serie 1, scor 1-6, 6-2, 10-8, într-o oră şi şase minute.

Câştigătoarele au obţinut 12.300 de dolari şi 280 de puncte, iar învinsele 6.400 de dolari şi 180 de puncte.

La simplu, în turneul de la Lugano s-a impus slovena Polona Hercog, locul 89 WTA, scor 6-3, 3-6, 6-3 în finala cu poloneza Iga Swiatek, numărul 115 mondial. Pentru Polona Hercog, adversara pe care Simona Halep o învingea cu destulă greutate luna trecută în faza a treia a turneului de la Miami, este primul trofeu WTA obținut după şapte ani. Ea mai are titluri la Bastad, în 2011 şi 2012.

La Lugano a jucat la simplu şi Sorana Cîrstea, dar a fost eliminată în turul doi chiar de Polona Hercog.

E istoric: 18 turnee WTA, 18 câștigătoare diferite

În orice caz, pentru prima oară în istoria WTA, primele 18 turnee WTA dintr-un an sunt câştigate de jucătoare diferite.  În WTA nu mai există o jucătoare care să domine autoritar, aşa cum s-a întâmplat de obicei în fiecare din ultimele decade. Mai mult, constanţa e şi ea absentă de cele mai multe ori, chiar şi la sportivele de top. Cel mai bun exemplu este probabil Naomi Osaka, care, după ce a câştigat două turnee de Grand Slam la rând, nu a mai reuşit vreo performanţă notabilă, scrie digisport.ro.

În acest context s-a ajuns la o situaţie fără precedent. La Lugano şi Bogota, turneele WTA din această săptămână, finalele sunt jucate de sportive care nu au mai câştigat trofee în 2019. Mai e de jucat, duminică seara, finala turneului de la Bogota, între Amanda Anisimova (SUA, 17 ani, nr. 76 WTA) și Astra Sharma (Australia, 23 de ani, nr. 138 WTA), dar indiferent de câștigătoare, vom ajunge la numărul-record de 18 turnee WTA cu învingătoare diferită.