Surprizele continuă la Roland Garros. Marketa Vondrousova o învinge pe Johanna Konta și se califică în finală

Marketa Vondrousova
Marketa Vondrousova Foto: Guliver/Getty Images

Marketa Vondrousova, o jucătoare de numai 19 ani, produce marea surpriză la Roland Garros și reușește să se califice în finală, după un meci în care a învins-o, scor 7-5, 7(7)-6(2), pe jucătoarea britanică Johanna Konta. În a doua semifinală feminină a zilei, Ashleigh Barty a învins-o pe Amanda Anisimova, cea care a reușit o altă surpriză a turneului de la Paris, după ce a „scos-o din joc” pe Simona Halep.

Așadar, australianca Ashleigh Barty (23 ani) şi cehoaica Marketa Vondrousova (19 ani) vor juca finala feminină a turneului de tenis de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după victoriile obţinute, vineri, în semifinale.

Barty, care are 23 de ani, a trecut în semifinale de americanca Amanda Anisimova, 17 ani, locul 51 WTA, scor 6-7 (4), 6-3, 6-3, într-o oră şi 53 de minute. Anisimova a câştigat primul set cu 7-6 (4), după ce a fost condusă cu 5-0.

În sferturi, Amanda Anisimova s-a impus în faţa deţinătoarei trofeului, Simona Halep.

Vondrousova a învins-o în semifinale pe britanica Johanna Konta, locul 26 mondial, scor 7-5, 7-6 (2), într-o oră şi 45 de minute.

Ambele sportive calificate vor juca în premieră în finala unui turneu de Grand Slam la simplu.