Wozniacki: Îmi pare rău, Simona, ştiu că vei mai avea multe ocazii să câştigi

BNP Paribas WTA Finals Singapore presented by SC Global - Day 4
SINGAPORE - OCTOBER 25: Caroline Wozniacki of Denmark takes a selfie with fans as she celebrates victory in her singles match against Simona Halep of Romania during day 4 of the BNP Paribas WTA Finals Singapore presented by SC Global at Singapore Sports Hub on October 25, 2017 in Singapore. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Daneza Caroline Wozniacki i-a trimis, sâmbătă, un mesaj emoționant Simonei Halep.

Caroline Wozniacki/ Gulliver /Getty Images

„Am mari emoţii, îmi tremură vocea...Au fost două săptămâni incredibile. Am visat la momentul ăsta ani de zile şi acum totul a devenit realitate. Ştiu că e greu pentru ea, iartă-mă, te rog, Simona, ştiu că vei mai avea multe ocazii să câştigi", a declarat Wozniacki la festivitatea de pe teren.

Trofeul a fost decernat de fosta campioană Billie Jean King.

Simona Halep, locul I WTA, a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 7-6 (2), 3-6, 6-4, de daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, în finala Australian Open. Românca a pierdut a treia finală de grand slam jucată în carieră şi va coborî, începând de luni, pe poziţia a doua a clasamenului WTA, după 16 săptămâni, adversara ei de sâmbătă urmând a fi noul lider WTA.

Wozniacki a obţinut primul ei titlu de grand slam din carieră, după două finale pierdute, locul I în clasamentul WTA, poziţie pe care revine după şase ani, şi premiul cel mare al competiţiei, de 2,6 milioane de euro. Învinsa va primi jumătate din această sumă.
Sursa: news.ro.