VIDEO. Pompieri certați de păgubiți, chiar în timpul intervenției: „Nu așa se face, domne! Scapi de sub control tot cartierul!”

Data actualizării: Data publicării:
Incendiu puternic, duminică, în Bârlad
Incendiu puternic, duminică, în Bârlad. Foto: Captură Digi24

Incendiu puternic, duminică, în Bârlad. Șase case, cu tot cu anexe au fost cuprinse de flăcări. Intervenția pompierilor a fost dificilă întrucât locuințele erau foarte aproape una de cealaltă, iar focul s-a extins rapid. Salvatorii au avut de furcă și cu păgubiții. Oamenii considerau că intervenția trebuia făcută altfel. 18 persoane au reușit să iasă singure din case, 4 dintre ele au făcut atacuri de panică și au avut nevoie de intervenția medicilor.

Localnic: Uitați, domnule, cartier Deal, 5 mașini, 3 mașini, 7 pompieri se învârt în cerc.

O casă s-a aprins de la o candelă uitată aprinsă. În zonă, locuințele erau construite una lângă cealaltă, iar flăcările s-au extins imediat. În momentul în care au ajuns pompierii ardeau cu flacără mare mai multe imobile.

Localnic: Ai grijă! Băi! Adu apă aici! Aici, aici! Băi, adu apă aici, băi! Băi, lăsați acolo și veniți să stingeți focul aici.

În toiul interveniției, localnicii au găsit de cuviință să se plângă de randamentul pompierilor.

Localnic: Dați, mă, în spate, mă, unde e flacăra, mă! În spate, mă! Doamne, Maica Domnului! Dați în spate unde-i flacăra, frate! Băi, da ce... da și ăștia nu sunt în stare să deschidă o poartă.

Localnic: Cum să nu țip? Da unde-s mașinile? Unde sunt banii noștri pe care îi plătim pentru pompieri? Dar nu așa se face, domne! Scapi de sub control tot cartierul!

Pompierii au recunoscut că intervenția a fost dificilă.

Dan Ionașcu, ISU: Au intervenit în forță toate echipajele ISU Vaslui impreună cu serviciul de ambulanșță. A fost acordat primul ajutor la 4 persoane care au necesitat îngrijiri medicale, respectiv atacuri de panică, dar au rămas la locul intervenției. Au fost chemate și de la ISU Galați, respectiv ISU Tecuci.Au fost afectate 6 case cu 18 persoane care s-au autoevacuat și care sunt acum în afara oricărui pericol.

Incendiul a fost stins după aproximativ 4 ore. Au ars în total aproximativ 600 de metri pătrați. Cele 6 case nu mai pot fi locuite.

Editor : A.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Profețiile despre 2025, făcute într-o emisiune de televiziune din 1995, dezvăluite de BBC
Digi FM
O femeie cu 9 copii, criticată după ce a anunțat că va naște al zecelea copil: „Nu suntem bogați, dar suntem...
Pro FM
Lavinia Pîrva, irezistibilă într-o rochie mulată, cu crăpătură lungă pe picior. Atitudinea jucăușă i-a...
Film Now
Demi Moore, prima nominalizare la Oscar din cariera sa. A impresionat publicul și criticii de film cu rolul...
Adevarul
Cine nu i-a lăsat pe voievozii progresiști să modernizeze Principatele. Au sfârșit omorâți de turci sau în...
Newsweek
Care pensionari vor pierde bani la pensie la Mica Recalculare? E vorba de mii de lei
Digi FM
Cum a reușit un român să întârzie cu 177 de minute 18 trenuri, în gara centrală din Hamburg
Digi World
Țiuitul enervant al urechilor ar putea fi mai mult decât o simplă senzație neplăcută. De ce apare tinitusul...
Digi Animal World
Comanda pe care orice animal de companie trebuie să o știe: „Nu există loc de negociere”
Film Now
Marile învinse la nominalizările Oscar 2025. Actrițele super cunoscute care nu au prins lista
UTV
Lora a dezvaluit secretul siluetei sale de invidiat. „Micsorati cantitatile portiilor si aruncati sucurile"