Efectul Schengen: Stațiunea din Ungaria în care unul din doi turiști este român
Se văd primele efecte după intrarea totală în Schengen. Românii profită de faptul că nu mai stau ore în șir la vamă și merg în număr mare la băile termale din estul Ungariei. În orașul Mako, de exemplu, jumătate dintre turiști sunt români. „Din vamă, în cel mult 20 de minute suntem aici”, spun cei care își petrec zilele libere peste graniță.
Recomandări video
Cele mai vizionate