Ionuț Moșteanu, despre înarmarea României cu bani europeni: „Contracte de miliarde”
Ministrul Apărării Naționale, Ionuț Moșteanu a anunțat, într-o intervenție acordată Digi24, despre înzestrarea Armatei României cu bani europeni, în cadrul programului SAFE („Security Action for Europe”). Acesta reprezintă un instrument financiar al UE, prin care statele membre vor fi sprijinite – cu împrumuturi în valoare totală de 150 de miliarde de euro – să facă investiții în Apărare. România trimite Comisiei Europene o solicitare de împrumut, însoțită de un plan de investiții în industria de apărare. „Vom anunța suma- așteptați încă o săptămână”, a subliniat Ionuț Moșteanu.
Recomandări video
Cele mai vizionate