Spania, învinsă pe teren propriu de Georgia

575722d395f9cf4238c5a93a

Test ratat pentru naţionala Spaniei înainte de Euro. Campioana din 2012 a pierdut amicalul de la Madrid cu Georgia, naţională pe care România o învinsese săptămâna trecută cu 5 – 1.

Ibericii au început bine meciul, iar Fabregas şi Aduriz au avut primele şanse de gol. Thiago Alcantara a luat apoi bara la ţintă. Chiar înainte de pauză, Georgia a dat lovitura. Okriashvili a profitat de gafele în lanţ ale apărătorilor spanioli şi a deschis scorul.

În startul reprizei secunde, Busquets s-a lovit destul de tare după un contact cu portarul advers, dar a putut continua partida.

Spania şi-a creat puţine ocazii. Până la finalul partidei, Nolito şi-a încercat norocul cu un şut din marginea careului, iar Pique a irosit ultima şansă de gol.

S-a terminat 1 - 0 pentru Georgia în ultimul amical al ibiericilor înainte de Euro. Spania joacă în grupa D, alături de Cehia, Turcia şi Croaţia.