Rogers Cup 2019. Simona Halep, victorie obținută cu greu în prima confruntare de la Toronto

Miami Open 2019 - Day 5

Simona Halep, locul 4 WTA, a debutat miercuri pe tabloul de simplu în competiția Rogers Cup 2019, găzduită de Toronto, întâlnind-o pe americanca Jennifer Brady, locul 76 WTA. Simona Halep, care a câștigat anul trecut Rogers Cup, iar acum pare să aibă cale liberă spre un nou trofeu pe tărâm canadian, a obținut însă foarte greu victoria, după o partidă care a durat două ore și jumătate și în care emoțiile au fost la cote maxime, de la început până la sfârșit.

Scor final Simona Halep - Jennifer Brady: 4-6, 7-5, 7-6.

După o pauză mai mare de trei săptămâni, în care nu a mai jucat niciun meci de simplu în urma triumfului de la Wimbledon, Simona Halep a început destul de ezitant jocul cu Jennifer Brady. Cele două sportive s-au întâlnit pentru prima dată, iar Simona Halep are nevoie de ceva timp pentru a se acomoda cu o adversară necunoscută. După pauzele competiționale mai ales, Simona Halep are un demaraj mai greoi - spune ea, și sub imperiul emoțiilor. La fel a fost și la Wimbledon, unde a avut un început dificil în competiție, ca apoi să fie din ce în ce mai încrezătoare.

În plus, Rogers Cup 2019 a început cu multe surprize, inclusiv cu eliminarea, înainte de meciul Simonei, a finalistei de anul trecut, Sloane Stephens, cea pe care românca a învins-o în ultimul act al competiției din 2018.

În orice caz, Simona Halep n-a fost miercuri în cea mai bună formă și a avut 33 de erori neforțate (în timp ce în finala de la Wimbledon stabilea recordul de numai 3 greșeli neforțate). Replica dată de americanca venită din calificări (24 ani, 76 WTA), care a servit excelent în cea mai mare parte a meciului, lipsa de ritm a româncei, care a greşit mult, au făcut ca meciul să fie unul disputat pe muchie de cuţit.

Cum a decurs meciul. Căderea inexplicabilă a Simonei Halep

Americanca de 24 de ani și-a adjudecat primul set în aproximativ 40 de minute, după ce a luat un avantaj important în debutul actului, când a condus cu 3-0. Halep a reușit un break, egalând scorul la 3, însă Brady a triumfat din nou pe serviciul româncei și a câștigat cu 6-4.

Simona Halep a început mult mai bine setul secund, cu un game câștigat pe serviciul adversarei. Românca a reușit să mențină un avantaj constant în fața lui Brady și a câștigat actul al doilea, cu scorul de 7-5, trimițând partida în decisiv.

În ultimul act, Simona Halep a început excelent, conducând cu 4-0. Ulterior, românca a avut parte de o cădere inexplicabilă, iar Brady a revenit și a condus cu 5-4, fiind chiar la două mingi de câștigarea jocului.

Halep nu a cedat și a ajuns chiar în postura de a servi pentru meci, la 6-5. Totuși, meciul a intrat în tie-break, unde Halep s-a impus cu 7-5. Partida s-a încheiat după aproximativ două ore și 28 de minute, scrie Mediafax.

Românca a primit îngrijiri medicale la gamba piciorului stâng, după setul al doilea.

Simona Halep a avut un as, a făcut 3 duble greşeli, în timp ce Brady a reuşit 5 aşi, a comis 4 duble greşeli, fostul lider mondial având procentaje modeste la serviciu. Brayd a contabilizat 31 de mingi direct câştigătoare, iar Halep a avut 21, dar americanca a avut şi mai multe erori neforţate, 39 faţă de 33 ale româncei, scrie Agerpres.

În optimile de finală de la Rogers Cup, Simona Halep se va duela cu învingătoarea din partida Donna Vekic (24 WTA) - Svetlana Kuznetsova (198 WTA).

Simona Halep este campioana en-titre de la Rogers Cup și vine după triumful de la Wimbledon, al doilea la un turneu de Mare Șlem, după Roland Garros 2018.

Calificarea în optimi este recompensată cu 29.120 de dolari şi 105 puncte WTA. Simona Halep are însă de apărat cele 900 de puncte WTA obținute în Canada anul trecut.

Citiți și: Simona Halep, prima declarație după victoria chinuită din primul meci de la Rogers Cup 2019

LIVE VIDEO, AICI, PENTRU ABONAȚII RCS & RDS

LIVE TEXT Simona Halep - Jennifer Brady

23:00 Simona Halep câștigă decisivul cu 7-6 (7-5) și se califică în optimi.

22:58 - 5-4 pentru Simona. Tot ea servește și face 6-4.

22:56 - 4-3 pentru Simona. Servește Brady care egalează imediat. 4-4 și mai are un serviciu.

22:55 - Se merge cap la cap. Scorul este 3-3. Se schimbă terenurile. Servește Halep.

22:53 - Incredibil cum a întors game-ul Brady. Două ore și 14 minute de joc. Scorul este 6-6. Se joacă tie-break.

22:48 - Halep reușește break-ul și conduce cu 6-5. Hai, Simona! Cu puțină atenție își poate adjudeca victoria în următorul game în care va servi.

22:40 - Accente dramatice în meci. Halep a preluat inițiativa și duce scorul la 5-5. Marea noastră campioană a fost la două puncte de înfrângere, dar a revenit. Servește Brady.

22:35 - Simona pare că a cedat, posibil după o relaxare la 4-0. Brady conduce cu 5-4 și este la un game de victorie.

22:33 - Din păcate Simona nu ține ritmul cu americanca. Brady face break și egalează la 4.

22:30 - Al treilea game la rând pe care îl câștigă Brady care duce scorul la 4-3, de la 4-0 pentru Halep. Simona mai are un break în față și urmează un game important pentru jucătoarea noastră care trebuie să își facă serviciul pentru a nu se complica lucrurile.

22:24 - Puțină slăbiciune pentru Halep care îi permite lui Brady să facă break. Simona conduce cu 4-2, dar trebuie să fie foarte atentă.

22:19 - 4-1 pentru Halep. Jucătoarea din Statele Unite a redus din diferență, dar ritmul jocului este ridicat. Simona joacă bine în continuare.

22:16 - Perfect! 4-0 pentru Simona Halep. Va servi Brady. Jucătoarea noastră are o serie de 6 game-uri câștigate consecutiv.

22:12 - Bravo Simona! Campioana noastră reușește al doilea break la zero, consecutiv . Halep conduce cu 3-0 și urmează să servească.

22:09 - Halep își face serviciul și conduce cu 2-0. Simona joacă inteligent și arată mai multă răbdare.

22:07 - Început perfect de set decisiv pentru Simona. Halep reușește un break la zero. și conduce cu 1-0. La serviciu urmează jucătoarea noastră.

22:05 - A început setul al treilea. Servește Jennifer Brady.

22:03 - În pauza dintre seturi, Simona a chemat medicul. Jucătoarea noastră acuză dureri la gamba piciorului stâng. Sperăm să nu fie ceva grav.

21:57 - 1-1 la seturi (4-6, 7-5). Simona a jucat precis, deși a fost la un pas să piardă game-ul, și avem decisiv. Marea noastră campioană a salvat pe finalul game-ului o minge de break.

21:50 - Foarte important acest game câștigat de Simona. Halep a reușit break-ul și conduce cu 6-5. Ea urmează la serviciu și poate închide setul dacă se va concentra puțin. Americanca nu joacă exepțional, dar greșește puțin. O oră și 20 de minute de joc până acum.

21:47 - Game ciudat. Simona a greșit fiecare minge și Brady face break la zero. 5-5 și servește americanca.

21:43 - 5-4 pentru Simona. Jucătoarea noastră va servi pentru câștigarea setului doi.

21:41 - Halep menține ritmul și face 5-3. Va servi Jennifer Brady.

21:37 - 4-3 pentru Simona, care face break. Jucătoarea noastră a reușit câteva lovituri de mare campioană și pare că revine în joc.

21:34 - Simona își face serviciul și câștigă primul game la zero. Scorul este 3-3.

21:30 - 3-2 pentru Brady. Halep continuă să greșească lovituri ușoare. Urmează la serviciu Simona.

21:28 - Greșeli foarte multe comise de Simona. Jennifer Brady face break și egalează la 2. Americanca va servi.

21:24 - Brady servește bine și câștigă ușor al treilea game. Simona conduce cu 2-1 și urmează să servească.

21:22 - Simona Halep a făcut rapid 2-0 în cel de-al doilea set.

21:15 - 1-0 (6-4) pentru Jennifer Brady care a făcut al doilea break al partidei. Simona nu se regăsește și greșește foarte mult, deși a avut la un moment dat o ușoară revenire.

21:10 - Game la zero reușit de jucătoarea din Statele Unite. Un joc în care Simona a făcut multe greșeli neforțate. 5-4 pentru Brady. Urmează la serviciu Simona Halep.

21:07 - Deși a făcut o dublă greșeală în game, Simona și-a îmbunătățit serviciul. Jucătoarea noastră a egalat la 4-4. Servește Brady.

21:03 - Americanca își face serviciul și conduce acum cu 4-3. Va servi Simona Halep

21:00 - 3-3. Un game important și greu pentru Halep. Simona a revenit de la 0-40 totusi, și a reușit să câștige. Va servi Jennifer Brady.

20:54 - Și asta face Simona. S-a concentrat și a reușit rebreak-ul. Scorul este 3-2 pentru Brady, iar Simona va servi. Game important, scorul putând deveni egal.

20:50 - Simona câștigă primul game din partidă. 3-1 și urmează la serviciu Jennifer Brady. Cu ceva mai multă concentrare, Halep poate reduce diferența dintrea ea și adversară.

20:45 - Ghinion pentru Halep care pierde și următorul game. Brady duce scorul la 3-0.

20:40 - Break realizat de americancă, într-un game în care Halep a făcut doar un punct. Simona este condusă cu 2-0.

20:38 - 1-0 pentru Brady. Urmează la serviciu Simona Halep.

20:35 - A început partida. Servește jucătoarea din Statele Unite care începe partida cu un as.

20:30 - Jucătoarele au ieșit la încălzire.

Două dintre cele mai periculoase adversare din sferturi ale româncei, Sloane Stephens și Aryna Sabalenka, au fost eliminate azi noapte, în timp ce Caroline Garcia a părăsit turneul încă de ieri. În semifinale, Halep s-ar putea întâlni iarăși cu Serena Williams, jucătoare pe care a învins-o în finala de la Wimbledon.

Simona Halep Rogers Cup | Specialiştii prevăd o semifinală între Simona Halep şi Serena Williams.

Ziariştii de la tennis.com au făcut o analiză completă şi conform calculelor lor, Halep va juca din nou finala. Specialiştii prevăd o semifinală între Simona Halep şi Serena Williams.

„Ultima oară când am urmărit-o pe Simona Halep, la Wimbledon, am văzut o jucătoare care pare că începe la 27 de ani o nouă carieră, mult mai bună. Va putea să joace cu aceeaşi intensitate şi să canalizeze energia la fel? Aceasta este întrebarea de un milion de dolari care va găsi răspunsul la Toronto şi apoi la US Open.

Halep pare nerăbdătoare să menţină ritmul de la Wimbledon şi s-a descurcat excelent pe hard în anii trecuţi. Vom vedea dacă are aceeaşi energie în primul meci, contra lui Jennifer Brady" au scris jurnaliştii de la tennis.com.