Volodimir Zelenski merge luni la Washington. Ce le-a spus Trump liderului ucrainean și europenilor

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat sâmbătă, într-o postare pe contul său de X, că Kievul susține organizarea unei întâlniri trilaterale, Ucraina - SUA - Rusia, și că va merge luni la Washington, la invitația lui Trump, „pentru a discuta toate detaliile privind încetarea uciderilor și a războiului”. Invitația de a se întâlni cu liderul SUA a venit în timpul discuției telefonice pe care a avut cu președintele american, după încheierea summitului din Alaska. Trump le-ar fi spus liderilor europeni că Putin nu dorește un armistițiu, ci un acord mai larg.

Recomandări video
Cele mai vizionate