POLO. Vicecampioana s-a impus în derbiul local. CSM Digi Oradea - Crișul 15-2

sport polo crisul csm

CSM Digi Oradea s-a impus vineri dimineaţă, cu 15-2, în faţa Crişului, în prima confruntare a derbiului local la polo. Deşi Kadar Kalman a decis să menajeze titularii, mai tinerii jucători ai Crişului au rezistat în faţa vicecampionilor doar în primele minute ale jocului.

Cei de la CSM Digi s-au impus în primul sfert cu 3-0, iar până la pauza mare a mai punctat de cinci ori, fără să primească gol. Seria reuşitelor a continuat şi în secvenţa trei, când, la scorul de 11-0, Crișul a înscris primul său gol. A doua echipă a orașului a mai punctat o dată, în sfertul patru, dar a primit alte trei goluri.

Cel mai bun marcator al partidei a fost Viktor Kovats, cu cinci goluri, urmat de Istvan Szabo, cu patru reuşite. Pentru Crişul, cele două goluri au fost semnate de Codilă şi Gergely.

Meciul revanşă a avut loc vineri seară, tot în bazinul olimpic „Ioan Alexandrescu, de la ora 19.

Redactor: Nicolae Mihalcea