"Urşii" au cedat la Mediaş. Diferenţa s-a făcut în ultimele 40 de secunde

timba 1

Echipa lui Bogdan Murărescu a început curajos meciul din Ardeal şi a câştigat primul sfert cu 24-19. Ardelenii au revenit în următoarele zece minute şi la pauză conduceau cu 47-38. Diferenţa a crescut până la 11 lungimi înaintea ultimului parţial şi se părea că timişorenii repetă evoluţia din ultimele partide, când au rămas fără baterii pe final.

Numai că ”urşii” au găsit resurse noi şi au reuşit patru minute de excepţie în sfertul patru. Cu un parţial de 14-2, au preluat conducerea pe tabelă. S-a mers cap la cap până în ultimele 40 de secunde, în care experienţa medieşenilor s-a transpus şi pe tabelă.

Vedran Nakic a fost cel mai bun marcator de la Timba, cu 18 puncte, toate realizate prin aruncări de la distanţă. De la gazde, Slavisa Bogavac a reuşit un double-double, cu 20 de puncte şi 10 recuperări. Etapa viitoare, Timba joacă pe teren propriu cu BCM U Piteşti.

redactor: Ionuţ Suciu
editor web: Călin Țenche