UEFA 2016 | Grupa B: Anglia - Țara Galilor. 2 - 1, Anglia câştigă cu un gol în minutul 90+2

anglia gol 2 tara galilor

Anglia a suferit pentru victoria din prelungiri cu Ţara Galilor. Bale a deschis scorul, dar Roy Hodgson a făcut schimbările decisive la pauză - i-a trimis în teren pe Vardy şi Sturridge, iar golurile celor doi au adus succesul Angliei.

Anglia a câştigat în prelungiri cu Ţara Galilor şi este aproape calificată în optimi la Euro.

Duelul britanic a început cu ocazia lui Sterling care n-a nimerit poarta din centrarea lui Lallana. Englezii au cerut apoi 11 metri la henţul comis în careu de Davis, dar arbitrul german n-a dat nimic. Primul moment în care galezii au ameninţat poarta adversă a adus şi golul - Gareth Bale l-a surprins pe Hart cu o lovitură liberă de la distanţă şi a marcat pentru a doua oară la Euro.

La pauză, Roy Hodgson a făcut schimbările decisive - i-a trimis în teren pe Vardy şi Sturridge.

Doar 9 minute i-au trebuit golgheterului de la Leicester pentru a aduce egalarea. Apoi, în prelungiri, Sturridge a „înţepat” mingea la coţul scurt şi a adus victoria cu 2-1. Cu 4 puncte, Anglia este liderul grupei B.

Slovacia şi Ţara Galilor sunt pe 2 şi 3 la egalitate perfectă, în timp ce Rusia e pe 4 cu un singur punct.

Minutul 90+2. Încă un gol în prelungiri la acest Campionat European. Sturridge marchează şi asigură victoria Angliei

Minutul 56. Vardy înscrie pentru Anglia şi egalează situaţia pe tabela de marcaj

Minutul 42. Surprinzător, Ţara Galilor preia conducerea prin golul înscris de Gareth Bale

Întâlnirea de pe ”Stade Bollaert-Delelis”, din Lens, care va fi condusă la centru de către arbitrul german Felix Brych, poate fi cea care să-i trimită pe galezi în ”optimi” în cazul unui succes.

Selecționata lui Gareth Bale a câștigat primul meci dela turneul final, 2-1 cu Slovacia, în timp ce Rooney&co. au remizat cu Rusia, scor 1-1.

De-a lungul timpului, cele două echipe s-au mai întâlnit de 19 ori, iar Anglia conduce bilanțul confruntărilor cu 13 victorii. Galezii au câștigat de trei ori, alte trei partide terminându-se la egalitate. Englezii conduc și la golaveraj: 35-11.

Echipele probabile

Anglia: Hart - Walker, Smalling, Cahill, Rose - Alli, Dier, Rooney - Lallana, Kane, Sterling.
Selecționer: Roy Hodgson

Țara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, Williams, Davies, Taylor - Allen, Ledley - Ramsey, Bale - Robson-Kanu.
Selecționer: Chris Coleman

Arbitru: Felix Brych
Asistenți: Mark Borsch și Stefan Lupp

Stadion: ”Stade Bollaert-Delelis” (Lens)