Telemeaua de Ibăneşti, contestată de greci

Data publicării:
branza telemea inquamphotos -3.8.2015

Grecii sunt cei care au motivat că Telemeaua de Ibăneşti nu poate obţine protecţia la nivel european pentru că însuşi numele produsului este de origine greacă. Asta deşi dicţionarele româneşti atribuie cuvântul telemea limbii turce.

Funcţionarii europeni au arătat că nici Novacul afumat de Ţara Bârsei nu poate obţine protecţie la nivel european, deoarece peştele este originar din China şi nu poate fi atestat ca produs românesc.

Preparatul este fabricat de o firmă din judeţul Braşov, care are propriile crescătorii de peşte.

În prezent, un singur produs românesc se bucură de protecţie la nivel european. Este vorba de magiunul de Topoloveni. Autorităţile române încearcă, însă, în continuare să obţină certificarea europeană pentru cele două produse.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Dorin Mateiu. Cum a ajuns „Regele mezelurilor” în topul celor mai bogați oameni de afaceri din...
Digi FM
Ce vârstă are Dorin Mateiu, bărbatul care a însoțit-o pe Simona Halep în Mykonos. Diferența dintre ei nu a...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
MGK dezvăluie calvarul prin care a trecut pentru tatuajul care îi acoperă aproape tot corpul: "Pielea mea...
Film Now
Cum arată azi Zack, blonduțul din "Salvați de clopoțel". A trecut de 50 de ani, are patru copii și e în formă...
Adevarul
Istoria fascinantă a fotbalului. De la lupte violente pe maidane, la un fenomen global
Newsweek
Premierul desemnat Tomac: pensiile vor crește cu sume între 120 lei și 600 lei. Există și o veste proastă
Digi FM
Ce băiat mare au Adrian Enache și Iuliana Marciuc! David a terminat anul doi de facultate în Olanda și vine...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Misterul care a sfidat istoria timp de 4.500 de ani ar putea fi rezolvat. Cercetătorii cred că au aflat cum...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Gestul uriaș al lui Spielberg: a renunțat la „Harry Potter” pentru a îndeplini una dintre ultimele dorințe...
UTV
Andra a făcut furori într-o rochie scurtă și mulată. Cum a reusit artista să slăbeasca 10 kilograme