Europa League. Steaua - Dinamo Kiev 0-2. Campioana a ratat calificarea

steaua dinamo kiev digi sport

Steaua a început curajos meciul cu Dinamo Kiev, iar Chipciu a avut prima mare ocazie de gol după o pasă în adâncime a lui Sânmărtean. Dinamo Kiev a replicat rapid, însă Kravets a trimis alături cu o lovitură de cap din faţa porţii.

Prima repriză s-a încheiat cu ocazia imensă a lui Keşeru, dar Shovkovsky şi-a salvat încă o dată echipa După pauză, steliştii au cerut penalty la intervenţia cu mâna a lui Kacheridi, însă jocul a fost lăsat să continue. Publicul de pe Arena Naţională a primit vestea că Rio Ave a deschis scorul în confruntarea cu Aalborg, iar bucuria putea deveni şi mai mare în acelaşi minut. Chipciu i-a luat însă din faţă lui Cristi Tănase o minge pe care scria 1-0.

Golul a venit în poarta lui Arlauskis: Yarmolenko, scos din ofsaid de Filip, l-a executat cu sânge rece pe portarul lituanian şi a spulberat speranţele de calificare ale roş-albaştrilor. În prelungiri, Lens a închis tabela la un 2-0 sec, iar Dinamo Kiev merge mai departe din postura de câştigătoare a grupei J.