VIDEO. Bucuria unei calificări la EURO, în imagini

jucatorii romaniei se bucura dupa victoria pentru calificarea la euro 2024
Jucătorii României se bucură după calificarea la EURO 2023.

Perfomanță uriașă pentru România. Tricolorii s-au calificat la Euro 2024, după o pauză de opt ani. Echipa lui Edi Iordănescu a învins Israelul cu scorul de 2-1, în penultimul lor meci din preliminarii. În urmă cu exact 30 de ani, Anghel Iordănescu și Gheorghe Hagi duceau România la Europene, iar acum fiii lor au reușit aceeași performanță.

Debutul meciului de aseară a fost, însă, de coșmar. Românii au primit gol in minutul doi, dar au revenit spectaculos.

Golul egalizator a venit de la George Pușcaș, iar cel al victoriei a fost marcat de Ianis Hagi.

Marți este programată ultima partidă din grupă, cu Elveția. Dacă vor câștiga, tricolorii vor încheia grupa pe locul 1. România va fi pentru a şasea oară la turneul final al Campionatului European. Ediția de anul viitor se va desfășura în Germania.

Editor : Liviu Cojan