Alexandra Marinescu a lăsat Europa pentru America

230514 FORMULA 1

Alexandra Marinescu, singura fată din România care tinde către Formula 1, a făcut în acest an pasul de la karting la Formula Skip Barber, pista de lansare către IndyCar şi chiar Formula 1.

La sfârşitul săptămânii trecute, tânăra de doar 14 ani din Craiova a participat la prima etapă a campionatului ce a avut loc la Nola în New Orleans. Craioveanca a fost singura fată de pe circuit, din cei 20 de participanţi şi a reuşit să termine pe locul patru, deşi a fost pentru prima dată când a urcat pe un asemnea monopost.

Alexandra a atins pe unele porţiuni chiar şi 200 km la oră, iar cursa nu a fost lipsită de incidente.

Craioveanca a dezvăluit americanilor care este visul său.

Din cauza examenelor pe care le va avea la sfârşitul acestui an şcolar, Alexandra Marinescu nu va fi prezentă la următoarele două etape, din cele 8 cât are campionatului. Următoarea cursă la care va alerga este la începutul lunii iulie.