O nouă victorie pentru baschetbaliştii din Bănie. SCM U Craiova - CSU Sibiu 61-50

130314 baschet

În direct la Digi24 Craiova, baschetbaliştii de la SCM-U au obţinut o nouă victorie, a 14 în acest campionat din cele 22 de meciuri jucate. Partida a fost una săracă în faze spectaculoase, însă pe cei doi antrenori i-a interesat doar rezultatul final.

Primul sfert a aparținut clar oltenilor, care şi l-au adjudecat cu 22-10. Sfertul doi a fost cel mai echlibrat și s-a încheiat la egalitate, 13-13. După pauză, craiovenii au intrat mai deciși și au mărit avansul la 19 puncte, dar pe fondul unor schimbări făcute de cei doi antrenori, oaspeții au revenit și au recuperat, ajungând ca înaintea ultimul sfert, scorul să fie de 48-38. În ultimul parţial, gazdele au reușit să-și ţină adversarul departe de panoul propriu și și-au adjudecat victoria de care aveau nevoie să-și asigure în mare proporție prezența și în acest an între cele mai bune 8 echipe din ţară.

În următorul meci, craiovenii joacă tot pe teren propriu, sâmbătă, de la ora 19:00, cu Gaz Metan Mediaș.