BASCHET. Încă o victorie pentru băieţii de la Phoenix

baschet baieti-2

Chiar dacă partida a început mai greu pentru gălăţeni, primul sfert încheindu-se 17 - 15 pentru gazde, Phoenix s-a distanţat considerabil din al doilea sfert al meciului.

Cele mai multe puncte au fost marcate de Roland Brown, 21. Şi Cristi Badea a prins o zi bună şi a reuşit 19 puncte.

După victoria cu Politehnica Iaşi, Phoenix este singura echipă din semifinale care nu a suferit nicio înfrângere şi a acumulat maximum de puncte.

Roland Brown, jucător Phoenix Galaţi: Nu am început prea bine jocul, dar în a doua jumătate ne-am distanţat. Tot ce vreau să fac este să ajut echipa să câştige."

Cristi Badea, jucător Phoenix Galaţi: „Pentru început s-a văzut, a fost un scor echilibrat, dar dorinţa noastră pe apărare ne-a făcut să ne ducem în faţă şi să câştigăm la o diferenţă mare."

Florin Nini, antrenor Phoenix Galaţi: „Nu mi-am pus nicio secundă problema câştigătorului, însă important este să jucăm aşa cum ne propunem şi aşa cum facem antrenament de antrenament."

În etapa viitoare, Phoenix va juca în deplasare, pe terenul celor de Rapid Bucureşti, echipă care se află pe ultimul loc în grupă cu cinci puncte.