BASCHET. CSM Oradea egalează scorul în partidele cu CSU Ploieşti şi trimite finala în „decisiv"

final

În meciul patru, ploieştenii au reuşit să câştige primele două sferturi - 22-26, respectiv 22-27. Gazdele şi-au revenit în sfertul al treilea, când au înscris un număr dublu de puncte faţă de băieţii lui Arnautovici - 26-13.

Sfertul al patrulea a fost foarte echilibrat, dar orădenii au reuşit să-l câştige cu 17-15 şi să egaleze situaţia în finală.

Cristian Achim, antrenorul CSM Oradea: „Mă bucur foarte tare că am împins finala în meciul cinci. Consider, cu tot respectul, că meritam acest lucru. Asesoftul este o echipă formidabilă pentru campionatul României, însă astăzi am fost mai buni."

Vladimir Arnautovic, antrenorul CSU Ploieşti: „Eu cred că jucătorii mei după primele două sferturi au crezut, gata, am câştigat meciul deja. Aproape perfect primele două sferturi, în sfertul trei, 26-13, acolo am pierdut, şi cum să zic, ca rezultat, ca scor am pierdut, am pierdut şi încrederea."

Din tabăra bihorenilor, cel mai bun marcator a fost Titus Nicoară, cu 21 de puncte (12 recuperări), urmat de Sean Denison, 16 puncte, şi Will Franklin, 11 puncte. La oaspeţi, s-au evidenţiat J. Flowers - 17 puncte şi 3 pase decisive, G. Lee -16 puncte şi A. Mohammed - 12 puncte (6 recuperări).

În jocul de sâmbătă, CSU Asesoft Ploieşti a învins pe CS Municipal Oradea cu scorul de 88-80 (24-15, 18-21, 24-23, 22-21). Alhajji Mohammed a fost cel mai bun de la învingători, cu 19 puncte, 5 recuperări şi 3 pase decisive. Cei mai buni de la orădeni au fost Daniel Dillon (17 puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive) şi Vujadin Subotic (18 puncte şi o recuperare).

Partida decisivă se va juca joi, în sala Olimpia din Ploieşti. Meciul va începe la ora 20 şi va fi transmis în direct de Digi24 Oradea.

editor web: Adrian Laboş